Spama Düşmeden Toplu Mail Gönderilir mi?

spama düşmeyen toplu mail gönderimi

Bu yazıda mail pazarlamaya ilgi duyanların cevabını merak ettiği spama düşmeden toplu mail gönderimi mümkün mü? sorusuna cevap arayacağız. Spama düşme konusunu tek bir maddeye bağlamak doğru olmayacağından dolayı aşağıda bazı spam sebeplerini ele alıyoruz.

Kısaca cevap verecek olursak, evet, spama düşmeden toplu mail gönderilir. Ancak kendi Outlook veya Gmailinizden kendi emailinizle bunu yapamazsınız. Çünkü toplu mail gönderimine uygun olmayan bu yapılardan toplu mail göndermeyi denediğiniz için kısa bir süre sonra kara listeye (black list) alınırsınız ve gönderdiğiniz normal emailler bile spama düşer.

toplu mail gönderme

#1 Organik ve Geçerli Email Listeleri Kullanın

Eğer gönderim yaptığınız listede geçersiz, kapanmış ve yanlış yazılmış e posta adresleri varsa büyük ihtimal yansıma (bounce) oranınız yüksek olacaktır. Bu oran yüksek olunca gönderim yaptığınız IP adresleri itibar kaybedecek ve sonraki toplu mail gönderimlerinizde kara listelere girme ihtimaliniz artacaktır. Aşağıdaki grafikte görülen bounce oranı %28 ve yüksek bir oran. Açılma oranı ise %1. Çoğu toplu mail gönderim servisinde bounce toleransı %8 – 10 civarındadır. Toplu mail listelerinizde bu oranların üzerinde bounce meydana geldiğinde örnğin Mailchimp, hesabınızı bloke etmekte ve sizden listelerinizi silmenizi istemektedir.

Bu durumun önüne geçmenin tek yolu şudur; toplu mail listeleriniz eskiyse öncelikle listelerinizi ücretsiz bounce (yansıma) testinden geçirmelisiniz. Eğer listelerinizin bounce oranı %15 ve üzerinde çıkarsa ilk toplu mail gönderiminizden önce listelerinizi email doğrulama hizmeti ile temizletmeniz ve sadece geçerli emaillere gönderim yapmanız gerekiyor.

#2 Büyük Hacimli Gönderiler

Mail listeniz 100 bin ve üzerinde ve siz de bu listeye çok sık gönderi yapıyorsanız spam filtrelerinin radarına girebilirsiniz. Gönderilerinizi parçalara bölmeyi deneyin. MailGraf sisteminde “Send Time Optimization” Gönderim Zaman Optimizasyonu özelliği ile büyük hacimli toplu mail gönderimlerini otomatik gönderilecek şekilde parçalara bölebilirsiniz.

#3 Etkileyici Konu Satırları Yazın

Çoğu zaman önemsenmeyen konu satırlarını siz mutlaka ama mutlaka önemseyin ve alıcıyı cezbedecek etkili cümleler yazmaya çalışın. Konu satırları mail açılma oranları üzerinde çok büyük etkisi var. Bunu asla göz ardı etmeyin! Ancak mail konu satırına yazılan bazı kelime, cümle öbekleri ve sloganlar bazen spam filtrelerini tetikleyecektir. Bu durumu göz ardı etmeden toplu mail gönderimlerinizden önce test gönderimleri yapmanız önemlidir. Hotmail, Gmail, kurumsal email adreslerinize konu satırlarını değiştirerek gönderimler yapabilir ve sonucu gözlemleyebilirsiniz.

#4 Gönderim Hacminizi Yavaş Yavaş Artırın

Toplu mail göndermek için bir servis ile anlaştınız diyelim. Anlaştığınızda size bir hesap açılacak. Aslında bu hesap size ait bir kimlik anlamına geliyor, toplu mail gönderim kimliği. Göndereceğiniz toplu maillerin yüksek iletim oranına ulaşmasını istiyorsanız bu kimliğinize iyi bakmalısınız. Örneğin duyuru@e.abcticaret.com (alt alan adı) subdomain’i üzerinden toplu mail gönderimlerini yapacaksanız bu adres ile mutlaka legal gönderiler yapmalı ve mümkün olduğunca temiz toplu mail listelerine göndermelisiniz. Gönderdiğinizde de minimum spam şikayeti almalısınız. Unutmayınız, her aldığınız “spam bildir” şikayeti ve ayrıca yüksek bounce oranı, gönderim itibar puanınızı düşürecektir.

İlk gönderimlerinizde liste boyutunuzu küçük tutun. Örneğin 500-1000 arası olabilir. Daha sonra gönderim raporlarınızdaki açılma, tıklama, yansıma ve üyelikten ayrılma istatistiklerine göre toplu mail gönderim hacminizi yavaş yavaş artırın. Böylelikle IP’nizin itibarı yükselmiş olacaktır. Bir nevi IP’nizi ısıtmış olacaksınız.

#5 “Abonelikten Ayrıl” Linkini Mutlaka Ekleyin

E posta tasarımınızın altında yani en altta bulunan bilgi kısmında mutlaka çalışır halde olan bir abonelikten ayrılma linki bulunmalıdır. Bu “6563 sayılı E-Ticaret’te İletişimin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” ve 6698 KVKK yasalarına göre bir zorunluluktur. Mail alıcılarınız dilediği zaman sizden email almayı reddedebilmeliler. MailGraf sistemi ile e-bültenlerin altında bulunan üyelikten ayrıl linki tıklandığında sistem ilgili kişiyi kara listeye alacak ve bir daha bu kişiye mail göndermeyecektir.

Örnek;

Eğer bülten listemizden ayrılmak isterseniz abonelikten ayrıl tıklayınız.

#6 Email Listenizi Güncelleyin

Toplu eposta kampanyaları göndermeden önce kişi listelerinizi mutlaka inceleyin. Abonelikten ayrılmak isteyen olursa manuel olarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Müşterilerinize ait uzun süre kullanmadığınız bir toplu mail listeniz varsa gönderim öncesinde bu listenizi mutlaka email doğrulama ile temizleyin. Böylelikle daha önceden kapanmış, silinmiş eposta adreslerine göndermemiş olacaksınız.

#7 E Postanızda Spam İfadelere Yer Vermeyin

İçeriğinizde bulunan “Tıkla, Bonus, Bedava, Casino, Nakit, Para birimi vb” kelimeleri bulundurmayın. Bunun yanı sıra noktalama işaretleri, tüm kelimelerin hepsini büyük harfle yazmak, gereğinden fazla tekrar eden kelime kullanmak da spam filtrelerine takılmanıza sebep olabilir. E-bülten tasarımınız hazır olduktan sonra mail-tester.com üzerinden basit bir test gerçekleştirebilirsiniz. Bu testi yapabilmek için tek yapmanız gereken mail-tester ekranındaki email adresine bir test epostası göndermek ve sonrasında sonuçları görüntüle butonunu tıklamak. mail-tester kısa sürede kontrol gerçekleştirdikten sonra “mail gönderdiğiniz IP’ler kara listede mi değil mi, içeriğiniz spam kurallarına uygun mu” gibi sonuçları detaylı olarak size gösterecektir.

#8 Kişiselleştirilmiş Emailler Gönderin

Mail pazarlama panelinizde “Kişi&Liste” bölümünde sadece e-mail adresleri olmamalıdır. Müşterilerinizden ne kadar detay alabilirseniz verilerinizi daha detaylı segmente edebilir ve daha fazla oranda hedeflenmiş kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin, kişiselleştirilmiş toplu mail gönderimi yaparken konu satırına müşterinizin ad ve soyadını yazdığınızda bu emailin açılmama gibi bir durumu yoktur. Bu mailler açıldıkça da sizin gönderim IP adresinizin skoru yükselecek ve geniş zaman içerisinde spam riskiniz azalacaktır.

#9 Gönderilerinizde HTML ve TEXT Versiyonu Olmalı

Tarayıcı uyumluluğu için gönderilerinizden önce daima text versiyonunu da almayı ihmal etmeyin. MailGraf panelinde tek tıklama ile içeriğinizin metin versiyonunu oluşturabilirsiniz.

#10 Büyük Dosya Ekleri Göndermeyin

Mümkünse hiç ek dosya göndermeyin ancak başka çareniz yoksa da ek dosyaların boyutu 1 MB’ı aşmamalıdır. Ek dosyalarınızı link (URL) olarak çağırmak ve bir butonun altına eklemek daha temiz bir çözüm olacaktır. Hem bu sayede bu butonu kimler tıkladı ve ek dosyanızı kimlerin gördüğünü de link tıklama raporu’ndan görebilirsiniz.

#11 IP Değiştirin

Spam kara listelerinden kaçınmak için gönderim sunucunuzda zaman zaman IP rotasyonu yapın. MailGraf altyapısı PowerMTA 25 teknolojisi kullandığı için gönderim esnasında her birkaç mailde bir IP değişmektedir.

Dedicated IP, sadece size özel IP adresi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Dedicated IP yalnızca size özel olacağından toplu mail iletim oranlarınızın başarısını bir nevi siz kontrol edebilirsiniz.

Aslında bakılırsa spama düşmeden toplu mail gönderimi çok kolay. Sadece oyunu kuralına göre oynamak gerek. Gönderim alt yapısı CSA, ISPA, ECO, MAAWG anti-spam kuruluşları tarafından tanınan ve onaylı mailing firmaları özellikle Hotmail, Gmail, Yahoo, AOL, Yandex e-posta sağlayıcıları tarafında daha yüksek iletim oranları sahiptirler.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü