Spama Düşmeden Toplu Mail Gönderilir mi?

spama düşmeyen toplu mail gönderimi

Bu yazıda mail pazarlamaya ilgi duyan herkesin cevabını merak ettiği spama düşmeden toplu mail gönderimi mümkün mü? sorusuna cevap arayacağız. Spama düşme konusunu tek bir maddeye bağlamak doğru olmayacağından dolayı aşağıda bazı spam sebeplerini ele alıyoruz.

Kısaca cevap verecek olursak, evet, spama düşmeden toplu mail gönderilir. Ancak kendi Outlook veya Gmailinizden kendi emailinizle bunu yapamazsınız. Çünkü toplu mail gönderimine uygun olmayan bu yapılardan toplu mail göndermeyi denediğiniz için kısa bir süre sonra karalisteye alınırsınız ve gönderdiğiniz normal emailler bile spama düşer.

toplu mail gönderme

#1 Organik ve Geçerli Email Listeleri Kullanın

Eğer gönderim yaptığınız listede geçersiz, kapanmış ve yanlış yazılmış e posta adresleri varsa büyük ihtimal yansıma (bounce) oranınız yüksek olacaktır. Bu oran yüksek olunca da sonraki kampanya gönderimlerinizde spam kara listelerine girme ihtimaliniz artacaktır. Aşağıdaki grafikte bounce oranı %28 ve yüksek bir oran. Açılma oranı ise %1.

#2 Büyük Hacimli Gönderiler

Mail listeniz 100 bin ve üzerinde ve siz de bu listeye çok sık gönderi yapıyorsanız spam filtrelerinin radarına girebilirsiniz. Gönderilerinizi parçalara bölmeyi deneyin.

#3 Etkileyici Konu Satırları Yazın

Çoğu zaman önemsenmeyen konu satırlarını siz mutlaka ama mutlaka önemseyin ve alıcıyı cezbedecek etkili cümleler yazmaya çalışın. Konu satırları mail açılma oranları üzerinde çok büyük etkisi var. Bunu asla göz ardı etmeyin!

#4 Gönderim Hacminizi Yavaş Yavaş Artırın

Diyelim toplu mail göndermek için bir firmayla anlaştınız. Anlaştığınızda size bir hesap açılacak. Aslında bu hesap sizin IP adresiniz anlamına geliyor. Inbox oranlarınız artsın istiyor ve spama düşmeden gönderim yapmak istiyorsanız bu IP adresine iyi bakmalısınız.

İlk gönderimlerinizde liste boyutunuzu küçük tutun. Örneğin 500-1000 arası olabilir. Daha sonra gönderim raporlarınızdaki açılma, tıklama, yansıma ve üyelikten ayrılma istatistiklerine göre toplu mail gönderim hacminizi yavaş yavaş artırın. Böylelikle IP’nizin itibarı yükselmiş olacaktır.

#5 “Abonelikten Ayrıl” Linkini Mutlaka Ekleyin

E posta tasarımınızın altında yani en altta bulunan bilgi kısmında mutlaka çalışır halde olan bir abonelikten ayrılma linki bulunmalıdır. Bu “6563 sayılı eticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun”a göre de yasal bir zorunluluktur.

Örnek;

Eğer bülten listemizden ayrılmak isterseniz abonelikten ayrıl tıklayınız.

#6 Email Listenizi Güncelleyin

Toplu eposta kampanyaları göndermeden önce kişi listelerinizi mutlaka inceleyin. Abonelikten ayrılmak isteyen olursa manuel olarak bu işlemi yapabilirsiniz. MailGraf altyapısında bir kullanıcı bu butonu tıkladığında sistem bu kişiyi otomatik olarak devre dışı bırakmakta ve bir daha bu kişiye mail gitmemektedir.

Müşterilerinize ait uzun süredir kullanmadığınız bir toplu mail listeniz varsa gönderim öncesinde bu listenizi mutlaka email doğrulama ile temizleyin. Böylelikle daha önceden kapanmış, silinmiş eposta adreslerine göndermemiş olacaksınız.

#7 E Postanızda Spam İfadelere Yer Vermeyin

İçeriğinizde bulunan “Tıkla, Bonus, Bedava, Casino, Nakit, Para birimi vb” kelimeleri bulundurmayın. Bunun yanı sıra noktalama işaretleri, tüm kelimelerin hepsini büyük harfle yazmak, gereğinden fazla tekrar eden kelime kullanmak da spam filtrelerine takılmanıza sebep olabilir.

#8 Kişiselleştirilmiş Emailler Gönderin

Mail pazarlama panelinizde “Listeler” bölümünde sadece e-mail adresleri olmamalıdır. Müşterilerinizden ne kadar detay alabilirseniz verilerinizi daha detaylı segmente edebilir ve daha fazla oranda hedeflenmiş kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin, kişiselleştirilmiş toplu mail gönderimi yaparken konu satırına müşterinizin ad ve soyadını yazdığınızda bu emailin açılmama gibi bir durumu yoktur. Bu mailler açıldıkça da sizin gönderim IP adresinizin skoru yükselecek ve geniş zaman içerisinde spam riskiniz azalacaktır.

#9 Gönderilerinizde HTML ve TEXT Versiyonu Olmalı

Tarayıcı uyumluluğu için gönderilerinizden önce daima text versiyonunu da almayı ihmal etmeyin. MailGraf panelinde tek tıklama ile içeriğinizin metin versiyonunu oluşturabilirsiniz.

#10 Büyük Dosya Ekleri Göndermeyin

Mümkünse hiç ek dosya göndermeyin ancak başka çareniz yoksa da boyutu 1 MB’ı aşmamalıdır. Ek dosyalarınızı link (URL) olarak çağırmak ve bir butonun altına eklemek daha temiz bir çözüm olacaktır. Hem bu sayede bu butonu kimler tıkladı ve ek dosyanızı kimlerin gördüğünü de link raporu’ndan görebilirsiniz.

#11 Resim Oranına Dikkat Edin

Göndereceğiniz ebülten şablonu sadece resimden oluşuyorsa spama düşme ihtimali artacaktır. Ancak yine bu tek sebep değildir. Bu tanıtım görselini içe aktardıktan sonra görsel harici alana bir miktar metin ekleyebilirsiniz.

#12 IP Değiştirin

Spam kara listelerinden kaçınmak için gönderim sunucunuzda zaman zaman IP rotasyonu yapın. MailGraf altyapısı PowerMTA 25 teknolojisi kullandığı için gönderim esnasında her birkaç mailde bir IP değişmektedir.

Aslında bakılırsa spama düşmeden toplu mail gönderimi çok kolay. Sadece oyunu kuralına göre oynamak gerek. Gönderim alt yapısı CSA, ISPA, ECO, MAAWG belgelendirme şirketleri tarafından tanınan ve onaylı mailing firmaları özellikle Hotmail, Gmail, Yahoo, AOL, Yandex e-posta sağlayıcılarınspam klasörüne düşmemektedir. Bu sertifikasyonu bir nevi pasaport – vize olarak düşünebiliriz.

Gelen kutusunda görüşmek üzere!

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü