Toplu Mail mi? Email Pazarlama mı?

toplu mail mi email pazarlama mı

Toplu mail gönderimi ve email pazarlama kavramları birbirine benzer kavramlar olsa da aslında çok farklı anlamlar ifade etmektedir. Tüm dijital işlerimizin e mail ve smsler üzerinden devam ettiğini düşündüğümüzde e mail kullanımı olmazsa olmazımızdır. Zaten dikkat ediyorsanız artık web sitelerinin neredeyse tamamı bülten kayıt (newsletter) entegrasyonuyla ziyaretçilerinin öncelikle e mail adreslerine sonrasında diğer kişisel bilgilerine talip olmaktadırlar.

Web site yöneticisi olarak düşünürsek. Bir ürün hizmet satışımız var ve amacımız ürün ve hizmetlerimizi çok geniş kitlelere duyurmak olacaktır. Ziyaretçi olarak düşünürsek şöyle düşünebiliriz “Bana her gün zaten onlarca yerden e mail geliyor, buraya da mailimi kayıt edersem gelen mail yağmuru artar mı? vs”. Aslında bu düşünce tarzı yanlış sayılmaz. Hepimize gün içerisinde yurt içi ve yurt dışı sitelerden tanıtım, kampanya, bilgilendirme mailleri geliyor. İlgimizi çekenlere bakıyoruz orası ayrı. Örneğin bana geçtiğimiz günlerde Deepcrawl‘dan bir email geldi. SEO‘cu arkadaşlar bilirler Deepcrawl oldukça kapsamlı ve detaylı site analizi yapan kaliteli bir yazılımdır. Ben de tabi mailde yüzde 20 yılbaşı indirimini görünce tıkladım açtım oradan siteye gittim inceledim. Kısaca bu e mail bana bir değer katacağı için açtım.

Şimdi gelelim bu iki kavramı teker teker incelemeye. Öncelikle toplu mailden başlayalım. Toplu mail gönderimi, yurt dışındaki ismiyle Mass Mail çalışması nasıl yapılır? Satın alacağımız sektörel listelerle yapılmayacağı kesin :).

Toplu Mail

Toplu mail gönderimini hangi işletmeler tercih eder? E-Ticaret siteleri, özellikle yeni açılanları. Ürün hizmetlerinde anlık kampanya yapan ve bunu geniş kitlelere anında duyurmak isteyen işletmeler, sosyal medya mecraları ve forum siteleri, geniş üye ağına sahip dernekler ve vakıflar vs gibi listeyi uzatabiliriz. Buradaki mantık mevcut olan bir indirimi, duyuruyu, basın bildirisini geniş kitlelere aynı anda göndermektir. Dolayısıyla bu durum spam yapmak demek değildir. Unutmadan, yeni açılan e-ticaret sitelerinin hepsine değil sözümüz. Sözümüz kimlere? Site faaliyete başladıktan sonra dışarıdan database temin edip bu listeye toplu mail gönderen sitelere.

Diyelim listeyi aldınız. Üstelik üyelerin e maillerinin yanı sıra ad ve soyadları da yazıyor. Hemen heyecanlandınız. Kişiselleştirme yaparım açılma oranları yüzde 50 olur gibi. 🙂 Böyle birşey mümkün değil çünkü o kişi sizin sitenizi ve markanızı tanımıyor. Ayrıca Hubspot  bu konuda bir araştırma yapmış. Hafta içi sabit 3 gün boyunca üyelerine düz metin olarak toplu mail gönderimi yapmış. Üstelik Dear Jack, Hello Michael tarzında bir kişiselleştirme de yapmışlar ancak verimsiz bir sonuç elde etmişler.

Email Pazarlama

Şimdi gelelim email pazarlama konusuna. Pazarlama kelimesi bir ürünü bir servisin güçlü yanlarını tanıtıp bunun karşılığında da bir bedel talep etmek desek sanırız yanlış olmaz. Tabi bu satıcı bakış açısı. Alıcı da alacağı üründen bir değer bekler. Ürünün maksimum faydayı vermesini ister. Sonuç olarak karşılıklı bir beklenti söz konusudur.

E Mail Pazarlama çalışmalarını kurgulamadan önce mutlaka bir ön hazırlık yapılmalı. Müşteriye değer katabilmek adına stratejiler oluşturulmalı ve müşterinin inbox’ına bu şekilde gidilmeli. Biz müşterimize değer katabilirsek o da bizi ödüllendirecektir. Zaten Hubspot da stratejisini bu şekilde güncelledikten sonra e mail açılma ve siteye olan ziyaret oranlarında artış olduğunu gözlemlemiş.

 

#Sonuç

Veritabanınızda bulunan müşteri datasına sıkıcı ve sıradan mailler göndermek olumlu sonuçlar getirmeyecektir. Zaten bu durumda üyelikten çıkış ve siteden hemen çıkma oranlarının nasıl arttığını siz de göreceksiniz. Ülkemizde her ne kadar yerleşik olmasa da en iyi email pazarlama örnekleri için Double Opt in kültürünün yerleşmesi gerekiyor artık. İki tarafında razı olduğu birliktelikler daha uzun ve mutlu devam edecektir. Müşteri değer göreceği sitelere gönüllü olarak form doldurur ve yararlı içerik bekler. Hedef kitlenizi değerli içeriklerle buluşturmak hem açılma oranlarınız hem de site ziyaret oranlarınız üzerinde çok büyük olumlu etki yaratacaktır. Burada da content is king diyoruz. Sonuç olarak şunu söyleyelim: “toplu mail göndermek email pazarlama demek değildir“.

 

Daha detaylı bilgileri Email Pazarlama Örnekleri yazımızda bulabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü