Toplu Mail Listesi Oluşturma

toplu mail data listesi

Email marketing kampanyaları düzenlemek için ihtiyacınız olan ilk şey bir toplu mail listesi oluşturmaktır. Bir süredir faal bir işletmeniz varsa, bu zamana kadar iletişime geçtiğiniz müşterilerinizden bir miktar email adresi edinmiş olmalısınız. Belki de listenizdeki sayı yeterli olmayabilir. Email listesi için müşteri portföyünüzü nasıl geliştirirsiniz?

  • Katıldığınız fuarlardan aldığınız müşteri ya da işletme kartvizitleri
  • Fiziki olarak doldurulan formlardan elde edilen email adresleri
  • Web sitesine entegre edilen üye kayıt formları
  • Web sitesinde yapılan işlem/satış/kayıt gibi işlemler sırasında “onay kutucuğu işaretletmek” suretiyle elde edilen email adresleri
  • Bazı oda ve derneklere kayıtlı işletmelere ait sektörel mail adresleri

toplu mail gönderme

Toplu Mail Listesi Hangi Formatta Olmalıdır?

Günümüzde hizmet veren birçok eposta pazarlama altyapı sağlayıcısı dosya formatı olarak “Excel CSV veya Yeni Metin Belgesi TXT” dosya türlerini desteklemektedir. Bunun yanı sıra bazı yazılımlar doğrudan “Kopyala + Yapıştır” şeklinde emailleri panele aktarmanıza olanak tanır. Eğer mail listelerinizde ad, soyad, cinsiyet gibi kişiselleştirme verileri bulunmuyorsa bir metin belgesi içerisine sadece mail adreslerini alarak kolaylıkla bir toplu mail listesi oluşturabilirsiniz.

Excel Türünde Toplu Eposta Listesi Nasıl Oluşturulur?

Excel’de toplu mail listesi oluşturmak için farklı ortamlardan kopyaladığınız email adreslerini Excel sayfasındaki örneğin A sütununun altına yapıştırmanız gerekiyor. Eğer tekrar eden mail adreslerinin olduğunu düşünüyorsanız üst menüden Veri’yi tıklayarak aşağıdaki seçeneklerden Yinelenenleri Kaldır seçeneği ile tekrar eden mailleri ayırabilirsiniz.

 

excel toplu mail listesi

 

Bu işlemin ardından sol üstte bulunan Dosya>Farklı Kaydet>Klasör Seçimi>Kayıt Türü: CSV (Virgülle Ayrılmış) seçeneklerini seçerseniz toplu mail listeniz kolaylıkla CSV formatına dönüşecektir.

 


TXT Formatlı Toplu Eposta Listesi Nasıl Oluşturulur?

Eğer Excel kullanmak istemiyorsanız daha kolay bir yol bulunmaktadır. Windows masaüstünde Mouse ile sağ tık yaptıktan sonra açılan seçeneklerde Yeni>Metin Belgesi seçimlerinin ardından dosyanız masaüstünde oluşacaktır.

 

toplu email gönderimi için liste oluşturma

 

Bu işlemin ardından eposta adreslerinizi yeni açtığınız Metin Belgesi içerisine kopyalayabilirsiniz. Tüm adresler alt alta olmalı ve sadece email adresleri olmalıdır. Bazen emaillerin sonunda ( /, !, ; , ?, -, “, ) gibi işaretler olmaktadır. Bunlar olursa o emailler içeri aktarılmaz.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki seçenekten birini kullanarak toplu email listelerinizi kolaylıkla MailGraf Email Pazarlama panelinize aktarabilirsiniz.

Data segmentasyonu ve izinli toplu mail listesi oluşturma hakkında daha detaylı bilgi almak için 0212 963 32 03 ya da iletisim@mailgraf.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü