Toplu Mail Gönderirken Adresleri Gizleme

toplu mail gönderirken adresleri gizleme

Çoğu zaman arama motorlarında aratılan ve cevabı en çok merak edilen konulardan biridir toplu mail gönderirken adresleri gizleme konusu. Haliyle Microsoft Outlook masaüstü programı aracılığıyla yapılan gönderilerde CC ve BCC özelliği bulunmaktadır. Outlook’tan toplu mail gönderimi yapılmak istendiğinde “Kime:” alanına ve CC alanına birden fazla email adresi eklenirse kişiler birbirini görmektedir. BCC kısmına yazılan alıcılar birbirini görmez ancak burada da karalistelere alınma tehlikesi var.

MailGraf yazılımı ile yapılan toplu mail gönderimlerinde e-posta listenizdeki kişiler birbirini görmez. Listenizdeki her üyeye ayrı ayrı gönderim yapılır. Bu sonuçları da paneliniz üzerinden raporlayabilirsiniz.

Outlook, Gmail, Hotmail, Yandex gibi mail servis sağlayıcılarınız üzerinden BCC özelliği kullanılarak birden fazla kişiye mail gönderildiğinde kurumsal email adresiniz kara listeye alınmaktadır. Sebebi ise, bu tür mail sistemlerinin toplu mail gönderimine uygun olmamasıdır. Toplu mail gönderim sistemleri ve bireysel mail sistemleri (Hotmail, Gmail vb) farklı mantıkta çalışmaktadır.

“CC” (Karbon Kopya) E-posta Gönderimlerinde Ne Anlama Gelir?

CC, karbon kopya kelimesinin kısaltmasıdır. Karbon kopya ile aynı email içeriğinden birden fazla kişinin haberdar olması sağlanmaktadır. Yani aynı gönderiyi birden fazla defa düzenlemeye gerek yoktur.

  • Kime: alanındaki kişiye bir eposta gönderilir.
  • CC: alanına girilecek tüm epostalara aynı gönderi iletilir.

Unutmadan, CC alanına gireceğiniz email adreslerini virgül (,) veya noktalı virgül (;) ile ayırmanız gerekmektedir. Bu alanı kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Email gönderilen tüm adresler hem aynı mail içeriğini görecek hem de birbirlerinin eposta bilgilerini görmüş olacaklardır. Kimi zamanlarda bu durum istenmeyebilir.

toplu mail gönderme

“BCC” (Kör Karbon Kopya) E-posta Gönderimlerinde Ne Anlama Gelir?

“Blind Carbon Copy” kısaltması ise BCC’dir. Bu alanı kullanmak CC alanında karşılaşılan sorunların önüne geçer. “Kime:” alanına bir kişi yazılır ve ardından “BCC:” alanına farklı adresler girilir ise emaili alan kişiler sadece kime kısmına girilen email adresini görecek ancak hiçkimse birbirini görmeyecektir. BCC özelliği güzel ve güçlü bir araçtır.

Toplu Mail Gönderiminde Kişiler Birbirini Görür mü?

Toplu mail gönderim yazılımlarında durum farklıdır. Toplu mail göndermek için öncelikle kullanım panelinize kişi listenizi Excel dosyasında liste halinde yüklersiniz. Mail içeriğinizi oluşturduktan sonra ilgili kişi listenizi seçip gönderirsiniz. Bu durumda toplu mail dağıtımı yapılırken yazılım tarafından otomatik olarak her kişiye ayrı ayrı gönderim yapılır ve toplu mail listenizdeki kişiler birbirini kesinlikle görmez. Alıcı taraf gelen kutusunda sadece gönderim yaptığınız “gönderici adınız (Örnek: X Ticaret)” “konu satırınız (Örnek: Kışlık kabanlarda %15 indirim!)” ve “gönderen email adresinizi (Örnek: “xticaret@e.xticaret.com)” bilgilerini görmektedir. Ayrıca kullanılan toplu mail programının özellikleri destekliyorsa mail içeriğinizle birlikte her ek dosyalar (zip, pdf, doc, xls) da gönderebilirsiniz. Ayrıca sisteme yüklediğiniz Excel dosyasında kişilerin email adreslerinin yanı sıra AD ve SOYAD bilgileri de bulunuyorsa,  kişilerin isimlerine özel kişiselleştirilmiş toplu mail gönderimi yapabilirsiniz. (Örnek: Sayın Çağdaş Yılmaz) Böylelikle mailing açılma oranlarınız daha yüksek olacaktır.

Sonuç olarak siz isterseniz aynı anda 100.000 email alıcısına toplu mail gönderimi yapmış olsanız bile bu kişilerden hiçbiri bir başka kişinin email adresini görmeyecektir. Yukarıda anlatılan bilgiler ışığında toplu mail gönderirken adresleri gizleme mümkündür. Kısacası eğer bir toplu mail yazılımı kullanıyorsanız mail listenizdeki kişiler hiçbir zaman birbirini görmez.

Normal e-mail adresinden BCC özelliğini kullanarak yapılmak istenen toplu mail gönderimleri sonucunda bu e-mail adresiniz kara liste filtrelerine takılacaktır. Sonrasında tek tek gönderilen emailler ya hiç ulaşmayacak ya da spam filtrelerine takılacaktır. Çünkü bu durumun sebebi, email adresinizin, bu Gmail, Hotmail, Yandex veya normal iş epostanız olabilir, toplu mail gönderimleri için tasarlanmamış olmasıdır.

Bu konuyla ilgili aklınıza takılan sorular olursa bize 0850 532 56 20 veya iletisim@mailgraf.com bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Örnek e-mail pazarlama kampanya tasarımlarını incelemek için tıklayın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü