Toplu Email Gönderimi Nasıl Yapılır?

toplu mail nasıl gönderilir

Dijital pazarlama tarafında teknolojinin hızla gelişmesi, kanal alternatiflerinin çoğalması işletmeleri hedef kitlelerine bir adım daha yaklaştırmış bulunmaktadır. İşletmeler Google Ads, Sosyal Medya, Email Pazarlama, SMS Pazarlama vb. mecralarda tanıtım yayınlamaktadırlar. Dijital pazarlama ve tanıtım aracı olan toplu email gönderimi, pozitif etkisini diğer kanallara nazaran uzun yıllardır hissettirmektedir. Her dönemde email acaba bitiyor mu? derken aksine daha da güçlenmiştir. 2017 için email pazarlama tahminleri  gösteriyor ki bu durum uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

İşletmenizin tanıtımını etkili ve verimli ölçüde yapabilmek için dijital pazarlamanın hangi kanalını kullanırsak kullanalım mutlaka bir stratejimiz olması gerekmektedir.

En etkili toplu mail kampanyalarını düzenlemek adına Toplu email gönderimi nasıl yapılır sorusunun cevabını çoğu pazarlamacı merak eder.

Hazırlık Aşaması

Gönderim öncesi yapılması gereken bazı hazırlıklar var:

  • Email içerik tasarımı
  • Toplu mail listesi (listedeki silinmiş, yanlış yazılmış, kapalı email adreslerini bulup temizleme – Email Doğrulama)
  • Hedefleme ile doğru kişilere doğru mesajların ulaştırılması

Bu maddelerde sorun yoksa ve bir de email gönderim servis sağlayıcısıyla çalışıyorsak artık kullanıcı paneline girme vakti geldi. Genelde tüm paneller excel (csv) ve not defteri (txt) formatlı listeleri kabul ederler.

 

Kişi listesini içe aktarmadan önce dosyamızı “farklı kaydet>kayıt türü” seçeneklerinden csv’ye (CSV Virgülle Ayrılmış) çevirmeliyiz.

Toplu Email Gönderme

Evet, artık hazırlıklar tamam ve gönderime başlıyoruz. Öncelikle panelimize giriş yaptık ve kişileri içe aktardık daha sonra yeni bir mailing kampanyası başlatmak için “yeni mailing oluştur” butonunu tıklayıp kampanya ismimizi, gönderici ismimizi ve en önemlisi konu satırımızı belirledik. Not: Etkili bir email konu satırının açılma oranı üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

Daha sonra hazırlamış olduğumuz tasarımı içe aktardık. Sonrasında diğer etaba geçerek göndereceğimiz liste seçimini de yaptık. Neredeyse bitmek üzere.

Son aşama artık gönderim aşaması. Hemen mi göndermek istiyorsunuz? Hemen göndermek istemiyorsanız, mailing kampanyanızı ileri bir tarihe programlayarak o tarihte sistemin otomatik gönderim yapmasını sağlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz kampanyayı hemen göndermek için “Mailingi hemen gönder” butonunu tıklayarak Toplu mail gönderme yolculuğumuzu noktalıyoruz. İşte bu kadar basit.

Gönderim sonrasında kullanıcı panelinizden canlı detaylı raporlama verilerini inceleyebilirsiniz.

Menü