Spam Email Nedir?

Eposta pazarlamacılar olarak bizim amacımız en iyi çalışmaları uygulayarak email alıcısının aldığı iletiyi güvenle açması olmalıdır. Tabi bu aşamaya gelene kadar email servislerinin spam filtreleriyle savaşmak zorunda kalabiliriz. Bu bölümde spam email nedir konusuna göz atacağız.

İsterseniz şu anda spam klasörünüze bir göz atın. Filtreye takılıp orada beklemekte olan yüzlerce istenmeyen email olabilir. Tabi bu oradaki emaillerin hepsinin önemsiz olduğu anlamına gelmemeli. Zaman zaman büyük kuruluşların gönderilerinin bile çeşitli nedenlerle spam klasörüne düştüğü görülebilir.

Spam Email Tanımı

Aşağıdaki üç kriterden birini karşılayan email spamdır:

  • İsimsiz Mailler: Gönderenin adresi ve kimlik bilgileri gizlenmiştir.
  • İstenmeyen Email: Alıcılar tarafından talep edilmeden yapılan gönderimler.

Genellikle spam gönderilerin bu ve bunlara benzer karakteristik özellikleri vardır. Bir alıcıya rızası dışında yani opt-out olarak email gönderilmemelidir. Gönderilerimiz opt-in olmalı hatta çift opt-in olmalıdır. Yani diyelim bir müşteri email bültenimize mail adresini girerek abone oldu. İşlem burada bitmemeli. Kendisine bir de doğrulama linki gönderilerek o linki tıklaması suretiyle rızası alınmalıdır.

Kısacası, spam email  alıcıya rızası dışında gönderilen ve genellikle kötü niyetli (her zaman değil çünkü tanıtım amacıyla da kullanılmaktadır) kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Gönderenin kaynağı, kimliği gizlenmiş ve daha sonra gelecek e-postalar için abonelikten ayrıl imkanına yer verilmemiştir.

Spam Neden Gönderilir?

Bu türden emailleri tanımak pek zor değildir. Gönderici ismini tanımayız, eposta tasarımı özensizdir, basmakalıp cümleler kurulmuş ve içerik olarak zayıf maillerdir. Ancak tabi bu konuda bilgi azlığından dolayı zaman zaman dolandırıcılık haberleri duyabiliyoruz. Bu durumda email alıcısının finansal kaynakları ve kişisel bilgileri hedeflenmektedir. Tabi sonunda maddi manevi kayıplar oluşmaktadır.

Ayrıca, spamcılar nasıl çalışır, nereden gönderim yaparlar? Spamcılar toplu e-posta göndermek için genellikle kendi sunucularını kullanmaktadırlar. Hedefleri ise gönderim maliyetlerini azaltmaktır. Ancak bu gönderimler sonunda kısa süre içerisinde email ve IP adresleri kara listeye alınmaktadır.

Spam gönderim yapmak etik değildir. Mali ve gizlilik risklerinin yanında kimi zaman çocukların istismarına da yol açabilmektedir. Bu noktada CAN-SPAM devreye girer. Bu organizasyon, çocuklara istenmeyen içerik gösterimlerini ortadan kaldırmaktır. Çünkü spam gönderen kişi karşıdaki alıcının yaşını bilemez. Neyse ki, hükümetler ve email servis sağlayıcıları anti-spam politikaları çerçevesinde bu durumu hem azaltmak hem de mümkün olduğunca ortadan kaldırmak için yoğun çaba sarfetmektedirler.

Email Servis Sağlayıcıların Rolü Nedir?

Hiç şüphesiz bütün eposta servis sağlayıcılarının spam, junk, istenmeyen mail klasörü bulunmaktadır. Hotmail, Gmail vb mail servis sağlayıcılar tarafında spam olarak şikayet et opsiyonu bulunmaktadır. Spam bildir tıklandığında email göndericisinin IP adresi kara listeler bazında itibar kaybetmektedir. Birçok eposta servis sağlayıcı için email kullanıcısını müşteri olarak düşünebiliriz. Örneğin bir gmail kullanıcısı gelen kutusunda ne kadar çok vakit harcarsa bu durum Gmail için o kadar iyidir. Çünkü Gmail gelen kutularında reklam yayınlamaktadır. Bu durumda sürekli spam mail alımına maruz kalan kullanıcı bir süre sonra sinirlenecek ve gelen kutusunu terk edecektir. Bu nedenle, Gmail firması spam gönderilere karşı üst düzey filtreler kullanarak müşterisini korumaktadır.

Spam email, kullanıcının gelen kutusunda spama düşmek değil, onun isteği dışında kendisine email göndermektir. Önceden izin alınmadan yapılan, istenmeyen her türlü gönderi spam’dır. Son olarak şunu da unutmamak gerekir, bazen en masum epostalar bile spam klasöründe görünebilir. Bu durumda “spam gönderi değil” olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır.

 

Menü