Spam Email Nedir?

Spam gönderimler alıcıların sadece canını sıkmakla kalmaz, aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Eposta pazarlamacılar olarak bizim amacımız meşru çalışmalar yaparak kullanıcının aldığı iletiyi güvenle açması olmalıdır. Tabi bu aşamaya gelene kadar email servislerinin spam filtreleriyle savaşmak zorunda kalabiliriz. Bu bölümde spam email nedir konusuna biraz daha derinlemesine göz atacağız.

İsterseniz şu anda gelen kutunuza gidip spam klasörünüze bir göz atın. Filtreye takılıp orada beklemekte olan belki yüzlerce istenmeyen email olabilir. Tabi bu oradaki emaillerin hepsinin önemsiz olduğu anlamına gelmemeli. Zaman zaman büyük kuruluşların gönderilerinin bile spam klasörüne düştüğünü görmüşüzdür.

Spam Email Tanımı

Aşağıdaki üç kriterden birini karşılayan email spamdır:

  • İsimsiz Mailler: Gönderenin adresi ve kimlik bilgileri gizlenmiştir.
  • İstenmeyen Email: Alıcılar tarafından talep edilmeden yapılan gönderimler.

Genellikle spam gönderilerin bu ve bunlara benzer karakteristik özellikleri vardır. Bir alıcıya rızası dışında yani opt-out olarak email gönderilmemelidir. Gönderilerimiz opt-in olmalı hatta çift opt-in olmalıdır. Yani diyelim bir müşteri email bültenimize mail adresini girerek abone oldu. İşlem burada bitmemeli. Kendisine bir de doğrulama linki gönderilerek o linki tıklaması suretiyle rızası alınmalıdır.

Kısacası, spam email  alıcıya rızası dışında gönderilen ve genellikle kötü niyetli (her zaman değil çünkü tanıtım amacıyla da kullanılmaktadır) kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Gönderenin kaynağı, kimliği gizlenmiş ve daha sonra gelecek e-postalar için abonelikten ayrıl imkanına yer verilmemiştir.

Spam Neden Gönderilir?

Bu türden emailleri tanımak pek zor değildir. Gönderici ismini tanımayız, eposta tasarımı özensizdir, basmakalıp cümleler kurulmuş ve içerik olarak zayıf maillerdir. Ancak tabi bu konuda bilgi azlığından dolayı zaman zaman dolandırıcılık haberleri duyabiliyoruz. Bu durumda email alıcısının finansal kaynakları ve kişisel bilgileri hedeflenmektedir. Tabi sonunda maddi manevi kayıplar oluşmaktadır.

Diyebiliriz ki ” Çok az insan spam mesajına yanıt verecektir. Bu kadar az insanın cevap vereceği bir durumda spam göndermek mantıklı mı?” İşte burada spam gönderimlerin aslında birer dev sayı oyunu olduğunu bilmemiz gerekir. Örnek olarak 5 milyon kişilik bir liste olsun. Spam gönderim olarak bu listeye gönderi yapıldığında az bir geri dönüşle bile önemli miktarlar dolandırılmaktadır. Bu vesileyle buradan bir kez daha bu konuda uyarımızı yapalım. Aman diyelim.

spam-email-nedirAyrıca, spamcılar nasıl çalışır, nereden gönderim yaparlar? Spamcılar e-posta göndermek için genellikle kendi sunucularını kullanmaktadırlar. Hedefleri ise gönderim maliyetlerini azaltmaktır.

Spam gönderim yapmak etik değildir. Mali ve gizlilik risklerinin yanında kimi zaman çocukların istismarına da yol açabilmektedir. Bu noktada CAN-SPAM devreye girer. Bu organizasyon, çocuklara istenmeyen içerik gösterimlerini ortadan kaldırmaktır. Çünkü spam gönderen kişi karşıdaki alıcının yaşını bilemez. Neyse ki, hükümetler ve email servis sağlayıcıları anti-spam politikaları çerçevesinde bu durumu hem azaltmak hem de mümkün olduğunca ortadan kaldırmak için yoğun çaba sarfetmektedirler.

Email Servis Sağlayıcıların Rolü Nedir?

Hiç şüphesiz bütün eposta servis sağlayıcılarının spam, junk, istenmeyen mail klasörü bulunmaktadır. Hatta hotmail tarafında spam olarak şikayet et opsiyonu da var. Bu butona basıldığında size email gönderen IP adresi CSA (Certified Senders Alliance) bünyesinde itibar kaybetmektedir. Gerçek şu ki, çoğu eposta servis sağlayıcı için kullanıcıyı bir müşteri olarak düşünebiliriz. O gelen kutusunda ne kadar çok vakit harcasa o kadar iyidir. Çünkü son zamanlarda gelen kutusu reklamları moda oldu. Örnek Gmail reklamları. Bu durumda sürekli spam mail alımına maruz kalan kullanıcı bir süre sonra sinirlenecek ve gelen kutusunu terk edecektir. Bu nedenle, servis sağlayıcılar kendi müşterilerine güçlü ve etkili bir spam filtresi sunabilmeli ki müşterisini memnun edip ona reklam gösterebilsin.

Umarız spam email nedir sorusunun cevabını verebilmişizdir. “Spam email, kullanıcının gelen kutusunda spama düşmek değil, onun isteği dışında kendisine email göndermektir”. Son olarak şunu da unutmamak gerekir, bazen en masum epostalar bile spam klasöründe görünebilir. Bu durumda “spam gönderi değil” olarak işaretlememiz yeterli olacaktır.

 

Menü