Profesyonel Email Pazarlama

Özellikle yurtdışında yapılan araştırmalar email pazarlama kampanyalarının geri dönüşüm oranlarının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. İnternet üzerinden satış yapın veya fiziki mağazanızdan satış yapın farketmez. Eğer email pazarlamayı satış ve bildirim kanalı olarak kullanmıyorsanız hemen bugün kullanmaya başlamalısınız.

Öncelikle aşağıda bulunan 2017 yılında talep edilen dijital pazarlama yetenekleri verilerine göz attığımızda email pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu bir kez daha görüyoruz.

dijital pazarlamaEmail Pazarlama Asla Spam Değildir!

Birçok işetmeden her gün sayısız tanıtım mailleri alıyoruz. Bu maillerin bazıları maalesef hiç okunmadan siliniyor, bazıları diğer klasörüne gidiyor, bazıları da spam olarak algılanıyor. Gönderdiğiniz email eğer alıcıya artı bir değer katmıyorsa bu mailler okunmamaya ve spam olarak işaretlenmeye devam edecektir. Gözlemlerimize göre birçok firma email pazarlamayı ancak spam amacıyla kullanıyor. Böylelikle hem geri dönüş alamadıklarından şikayet ediyorlar hem de marka değerleri bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Email pazarlama doğru yapılırsa geri dönüşüm oranı mutlaka yüksek olacaktır.

Eğer toplu mail gönderiyorsanız ve mailing içeriğinizde sadece jpg, png resim bulunuyorsa. Yani hiçbir metin içerik bulunmuyorsa öncelikle mailing içeriğinizi iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Çünkü sadece resim gönderdiğinizde hem mailing içeriğinizin spam puanı yüksek olacak hem de resimleri yüklemeyen kullanıcı hizmetinizle ilgili bir bilgiye ulaşamayacaktır.

Etkili E-Posta Pazarlama Kampanyaları Ciddi Hazırlık Gerektirir

Evet durum böyle. Bazen o basit gibi görünen bir mail kampanyası için haftalarca hazırlık yapmak, planlama yapmak gerekebilir.

  • Hedef kitle (data) edinmek
  • Yüksek iletim oranlı bir gönderim altyapısına sahip olmak
  • Etkili bir mail içeriği oluşturmak
  • Etkili konu satırı ile maili açtırmak
  • Harekete geçirici link ve görsellerin tıklanmasıyla web sitesine yönlendirmek
  • Güven veren ve detaylı bilgiler barından şeffaf bir web sitesine sahip olmak
  • Satış yapmak
  • İyi müşteri ilişkileri ile müşteri devamlılığı sağlamak

email pazarlama nasıl yapılırHedef Kitle Datası, Toplu Mail Listesi Oluşturmak

Email marketing kampanyalarının ilk adımı maillerin gönderilmesi için bir kitleye sahip olmakla başlar. Bu kitleye de mail datası satan kişilerden satın aldığınız mailler sahip olamazsınız. Olsanız da geri dönüşümü tatmin edici olmayacaktır. Bahsettiğimiz Yaptığınız işe uygun, ürün ve hizmetlerinizle gerçekten alakalı hedef kitledir. Ayrıca kişilerin izinleri olmadan gönderilecek her mail kampanyası bir spam faaliyeti olacaktır bir kez daha hatırlatalım.

Yüksek İletim Oranlı Gönderim Altyapısına Sahip Olmak

Öncelikle basit bir ifadeyle şunu belirtelim. Eğer toplu mail gönderiyorsanız Hotmail ve Gmail’de inbox’a ulaşmak oldukça zordur. Çünkü bu servis sağlayıcılar gelen kutularında reklamlar yayınlamakta olduklarından kullanıcılarının sürekli spam mailler alarak rahatsız olmasını ve sayfayı kapatmalarını istememektedirler. Böylelikle göndermiş olduğunuz toplu mailler Gmail’de Tanıtımlar ya da Spam klasörlerine, Hotmail’de ise Diğer veya Spam klasörüne gidecektir. Eğer ki mail içeriğinizi özensiz hazırlamışsanız (sadece resim) spam klasörüne ulaşması oldukça yüksek ihtimaldir.

Öte yandan, kurumsal uzantılı mailler, Yandex, Yahoo ve diğer servis sağlayıcıların mail kutularında ise inbox’a ulaşmanızda bir problem olmayacaktır.

Mail İçeriği Oluşturmak

Etkili bir mail kampanyasının en önemli adımlarından biridir. Hazırlayacağınız içeriğin profesyonel duruşu, maili açan kişiye güven verecek ve satış yapmanıza bir adam daha yaklaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için mail içeriklerinizi standartlara uygun bir şekilde hazırlamalı ve gönderimlerden önce bir dizi testlerden geçirmelisiniz. Bunun için bazı ücretli test araçları mevcuttur.

Mail içeriklerinin tüm cihazlarda sorunsuzca görünüyor olması gerekmektedir. Mail içeriği sade, özet niteliğinde olmalı ve müşterinize tüm detayları web sitenizde vermelisiniz. Bir nevi emailleri dijital el ilanları gibi düşünebiliriz.

Etkili Mailing Konu Satırı Kullanımı

Toplu mail açılma oranlarını artıran iki unsur vardır:

  1. Gönderici İsmi
  2. Mailing Konu Satırı

Eğer gönderici ismi güven veriyorsa bu işletmeden gelen mailleri açmakta tereddüt etmeyiz. Bunun yanı sıra mailing konu satırında yazılanların da etkileyici ve teşvik edici olması gerekmektedir.

Tıklama ve Web Sitesine Yönlendirme

Satış yapma düşüncesiyle toplu mail gönderimi yaptıysanız ikinci etaba geçmek üzeresiniz. J Birinci etapta; gönderici ismi, konu satırı, mailing içeriği ve renkli harekete geçiren buton ile her şeyi eksiksiz yaptınız. Faydalı ve değerli içerik paylaştınız. Belki hedef kitlenize iyi bir indirim teklif ettiniz. Artık müşteriniz etkilendi ve butonu tıklayarak web sitenize ulaştı. Ancak mailing içeriğinde hangi ürününüz ile ilgili bilgi verdiyseniz yönlendirmeyi de ana sayfanız yerine ilgili ürünün sayfasına yapmanız geri dönüşümü artıracaktır.

Bu aşamada web sitenizi ziyaret edenler, ürünlerinizin detaylarını daha yakından inceleme imkanı bulacaktır. Farklı ürünlerinize göz atacak, referanslarınızı inceleyecek ve sitenizde de ikna olmuşsa iletişim sayfasına giderek sizinle iletişim kuracaktır.

Güven Veren Bir Web Sitesine Sahip Olmak

Yukarıda biraz giriş yaptık aslında bu konuya ikinci etap şeklinde adlandırarak. Müşterilerinizi mailing içeriğinde adı geçen ürünün sayfasına yönlendirmeniz gerekmektedir. Hatta bu iş için özel bir sayfa (landing page) tasarımı bile yapabilirsiniz. Tüm bilgiler aynı sayfada olursa daha etkili sonuçlar elde edilir.

Özellikle web sitenizin tasarımı, referanslarınız, ürünle ilgili verilen bilgilerin eksiksiz olması, sepete ürün ekledikten sonra sürpriz ücretler olmaması, iletişim bilgilerinizin açık olması, web site hızınız gibi unsurlar geri dönüşümlerinizi etkileyecektir.

Satış Yapmak

Eğer ilk adımdan itibaren kusursuz bir yolculuğunuz olduysa Tebrikler! Bir Adet Siparişiniz Var. J

Ancak bir yerde meydana gelecek aksaklık müşterinizin aklında soru işaretleri oluşturacaktır.

İyi Müşteri İlişkileri ile Müşteri Devamlılığı

Yukarıda anlattıklarımız şüphesiz özet niteliğindedir. Ancak bu adımlara dikkat edecek profesyonelliği sergilemişseniz bundan sonrasında da müşterilerinizle iyi ilişkiler kuracaksınızdır.

Daha fazla bilgi için iletisim@mailgraf.com veya 0212 963 32 03 kanallarından bizimle iletişime geçerek pazarlama uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü