Profesyonel Email Pazarlama

profesyonel email pazarlama

Özellikle yurtdışında yapılan araştırmalar email pazarlama kampanyalarının geri dönüşüm oranlarının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. İnternet üzerinden veya fiziki mağazanızdan satış yapın farketmez. Eğer email pazarlamayı kullanmıyorsanız hemen bugün kullanmaya başlamalısınız.

Diğer yazımız Etkili Email Pazarlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda bulunan 2017 yılında talep edilen dijital pazarlama yetenekleri verilerine göre email pazarlamanın ciddi bir e-pazarlama aracı olduğu ortadadır.

dijital pazarlama

2020 YILI REVİZE:

2020 yılında benzer bir araştırmanın verileri ise email pazarlamanın geçen 3 yıl içerisinde güçlendiğini gösteriyor. Bkz. Kaynak

email marketing

Email Pazarlama Asla Spam Değildir!

Her gün milyarlarca reklam maili gönderiliyor. Bu maillerin büyük çoğunluğu hiç okunmadan siliniyor, bazıları da spam olarak algılanıyor. Gönderdiğiniz email eğer alıcıya artı bir değer katmıyorsa bu mailler okunmamaya ve spam olarak işaretlenmeye devam edecektir. Gözlemlerimize göre birçok firma email pazarlamayı ancak spam gönderim (istenmeyen mail gönderimi spamdır) amacıyla kullanıyor. Böylelikle hem geri dönüş alamadıklarından şikayet ediyorlar hem de marka değerleri bu durumdan olumsuz etkileniyor. Piyasada satılan ve bazı resmi kurumlar tarafından ücretsiz verilen toplu mail listelerine gönderim yapılmamalıdır.

Email pazarlama doğru yapılırsa geri dönüşüm oranı kesinlikle tatmin edicidir.

Eğer toplu mail gönderiyorsanız ve mailing içeriğinizde sadece jpg, png resim bulunuyorsa. Yani hiçbir metin içerik bulunmuyorsa öncelikle mailing içeriğinizi iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Özellikle Microsoft Outlook uygulamasında resimler görüntülenemediğinde ebülteninizde bulunan metin içerik alıcılar tarafından okunacaktır. Böylece mailin geri kalanını da merak ederek resmi indireceklerdir. Bu durum sadece Outlook’a özeldir. Web’de çalışan Hotmail, Gmail, Yandex vb servislerde gelen email tıklandığında içeriğindeki resimler hemen gösterilir. Çünkü bu durum kullanıcının bilgisayarı için bir tehdit oluşturmaz. Ancak Outlook’da “resimleri indir” tıkladığınızda resimler bilgisayarınıza indirilir. Bu yüzden Outlook, kullanıcıların güvenliğini düşünmesinden dolayı bu şekilde bir tedbir mekanizması geliştirmiştir.

Outlook üzerinde firmalardan gelen emaillerin görsellerin hemen yüklenmesini isterseniz üst menüde seçenekler arasında “Bu göndericiyi güvenilir gönderenler arasına ekle” tıkladığınızda sonraki gönderilerin resimleri size sormadan gösterilecektir.

Etkili E-Posta Pazarlama Kampanyaları Hazırlık Gerektirir

Evet durum böyle. Bazen o basit gibi görünen bir mail kampanyası için haftalarca planlama ve hazırlık yapmak gerekebilir. Baştan savma yapılan toplu mail gönderimlerinin verimi tatmin edici olmuyor.

  • Hedef kitle (data) edinmek. Kendi müşterileriniz veya üyelerinize gönderim yapmalısınız.
  • Yüksek iletim oranlı bir gönderim altyapısına sahip olmak
  • Etkili bir mail tasarımı oluşturmak
  • Etkili konu satırı belirleyip mail alıcılarının ilgilerini çekerek maili açtırmak
  • Harekete geçirici link-buton ve görsellerin tıklanmasıyla web sitesine yönlendirmek
  • Güven veren ve detaylı bilgiler barından şeffaf bir web sitesine sahip olmak
  • İyi müşteri ilişkileri ile müşteri devamlılığı sağlamak

email pazarlama nasıl yapılırHedef Kitle Datası, Toplu Mail Listesi Oluşturmak

Email marketing kampanyalarının ilk adımı maillerin gönderilmesi için bir kitleye sahip olmakla başlar. Bu kitleye de mail datası satan kişilerden satın aldığınız mailler sahip olamazsınız. Olsanız da geri dönüşümü tatmin edici olmayacaktır. Bahsettiğimiz Yaptığınız işe uygun, ürün ve hizmetlerinizle gerçekten alakalı hedef kitledir. Ayrıca kişilerin izinleri olmadan gönderilecek her mail kampanyası bir spam faaliyeti olacaktır. Son dönemlerde etkin olan KVKK ve GDPR yasaları gereği izinsiz telefon aramaları, SMS ve mail gönderimlerinin ciddi cezaları bulunuyor. Bu yüzden sadece firmanızı tanıyan ve sizinle ilişki kurmuş kişilere ulaşmalısınız.

Yüksek İletim Oranlı Gönderim Altyapısına Sahip Olmak

Öncelikle basit bir ifadeyle şunu belirtelim. Eğer toplu mail gönderiyorsanız Hotmail ve Gmail’de inbox’a ulaşmak oldukça zordur. Çünkü bu servis sağlayıcılar gelen kutularında reklamlar yayınlamakta olduklarından kullanıcılarının sürekli spam mailler alarak rahatsız olmasını ve sayfayı kapatmalarını istememektedirler. Böylelikle göndermiş olduğunuz toplu mailler Gmail’de Tanıtımlar ya da Spam klasörlerine, Hotmail’de ise Diğer veya Spam klasörüne gidecektir. Eğer ki mail içeriğinizi özensiz hazırlamışsanız (sadece resim) spam klasörüne ulaşması oldukça yüksek ihtimaldir.

Öte yandan, kurumsal uzantılı mailler, Yandex, Yahoo ve diğer servis sağlayıcıların mail kutularında ise inbox’a ulaşmanızda bir problem olmayacaktır.

Mail İçeriği Oluşturmak

Etkili bir mail kampanyasının en önemli adımlarından biridir. Hazırlayacağınız içeriğin profesyonel duruşu, maili açan kişiye güven verecek ve satış yapmanıza bir adam daha yaklaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için mail içeriklerinizi standartlara uygun bir şekilde hazırlamalı ve gönderimlerden önce bir dizi testlerden geçirmelisiniz. Bunun için bazı ücretli test araçları mevcuttur.

Mail içeriklerinin tüm cihazlarda sorunsuzca görünüyor olması gerekmektedir. Mail içeriği sade, özet niteliğinde olmalı ve müşterinize tüm detayları web sitenizde vermelisiniz. Bir nevi emailleri dijital el ilanları gibi düşünebiliriz.

Etkili Mailing Konu Satırı Kullanımı

Toplu mail açılma oranlarını artıran iki unsur vardır:

  1. Gönderici İsmi
  2. Mailing Konu Satırı

Eğer gönderici ismi güven veriyorsa bu işletmeden gelen mailleri açmakta tereddüt etmeyiz. Bunun yanı sıra mailing konu satırında yazılanların da etkileyici ve teşvik edici olması gerekmektedir.

Tıklama ve Web Sitesine Yönlendirme

Satış yapma düşüncesiyle toplu mail gönderimi yaptıysanız ikinci etaba geçmek üzeresiniz. J Birinci etapta; gönderici ismi, konu satırı, mailing içeriği ve renkli harekete geçiren buton ile her şeyi eksiksiz yaptınız. Faydalı ve değerli içerik paylaştınız. Belki hedef kitlenize iyi bir indirim teklif ettiniz. Artık müşteriniz etkilendi ve butonu tıklayarak web sitenize ulaştı. Ancak mailing içeriğinde hangi ürününüz ile ilgili bilgi verdiyseniz yönlendirmeyi de ana sayfanız yerine ilgili ürünün sayfasına yapmanız geri dönüşümü artıracaktır.

Bu aşamada web sitenizi ziyaret edenler, ürünlerinizin detaylarını daha yakından inceleme imkanı bulacaktır. Farklı ürünlerinize göz atacak, referanslarınızı inceleyecek ve sitenizde de ikna olmuşsa iletişim sayfasına giderek sizinle iletişim kuracaktır.

Güven Veren Bir Web Sitesine Sahip Olmak

Yukarıda biraz giriş yaptık aslında bu konuya ikinci etap şeklinde adlandırarak. Müşterilerinizi mailing içeriğinde adı geçen ürünün sayfasına yönlendirmeniz gerekmektedir. Hatta bu iş için özel bir sayfa (landing page) tasarımı bile yapabilirsiniz. Tüm bilgiler aynı sayfada olursa daha etkili sonuçlar elde edilir.

Özellikle web sitenizin tasarımı, referanslarınız, ürünle ilgili verilen bilgilerin eksiksiz olması, sepete ürün ekledikten sonra sürpriz ücretler olmaması, iletişim bilgilerinizin açık olması, web site hızınız gibi unsurlar geri dönüşümlerinizi etkileyecektir.

Satış Yapmak

Eğer ilk adımdan itibaren kusursuz bir yolculuğunuz olduysa Tebrikler! Bir Adet Siparişiniz Var. J

Ancak bir yerde meydana gelecek aksaklık müşterinizin aklında soru işaretleri oluşturacaktır.

İyi Müşteri İlişkileri ile Müşteri Devamlılığı

Yukarıda anlattıklarımız şüphesiz özet niteliğindedir. Ancak bu adımlara dikkat edecek profesyonelliği sergilemişseniz bundan sonrasında da müşterilerinizle iyi ilişkiler kuracaksınızdır.

Daha fazla bilgi için iletisim@mailgraf.com veya 0212 963 32 03 kanallarından bizimle iletişime geçerek pazarlama uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü