Opt in Nedir?

opt in opt out mailgraf

Opt in kavramı online pazarlamada sıklıkla kullanılan bir terimdir. İşletmeler, müşterilerinden veya potansiyel müşterilerden web sitelerinde bulunan formlar ve özel reklamlar aracılığıyla e-posta adreslerini talep ederler. Genellikle, kullanıcılar bir veya daha fazla ürün veya hizmet kategorisiyle ilgili tanıtım bilgilerine kaydolmaya davet edilir. Kaydolanlar “Opt in” olur. Böylelikle bu alıcılara mail gönderen şirketlerin mailleri spam olmamaktadır. Spam email nedir?

 

toplu mail gönderme

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, opt in olarak kişi listesine kaydolan bir müşteri sonsuza kadar o işletmeden e-mail almak zorunda değildir. Dilediği zaman listeden ayrılabilir (opt out). Bunun için de toplu mail gönderimi yapan şirketlerin mailing şablonu içerisinde mutlaka üyelikten ayrılmaya imkan vermesi gerekmektedir. Bu linke tıklayan kullanıcı derhal listeden ayrılmış olmalı ve bir daha ilgili firmadan mail almamalıdır.

E-Mail Pazarlama’da Opt-in Nasıl Kullanılır?

İzinli listesine gönderim yapan bir işletmenin gönderisi çeşitli nedenlerden dolayı spam klasörüne düşebilir. Bu durumda iletiyi almak isteyen müşteri, gönderiyi “spam gönderi değildir” ya da “göndericiyi güvenilir olarak kaydet” butonlarından birini tıklamalıdır. Böylelikle sonraki gönderimler sorunsuz olarak inbox’a düşecektir.

İki farklı opt in kavramı bulunmaktadır:

Tekli Opt In ( Single Opt-in )

Bir işletme, müşterisinden bültene kayıt için bir email gönderimi sonucu ya da websitesinde bulunan kayıt formu aracılığıyla mail adresini aldığında ve bunun karşılığında müşterisine ikinci bir onay linki göndermediğinde bu durum tekli opt in olmuş olur.

Çift Opt In ( Double Opt-in )

Bazı web sitelerinde  “Bültenimize kayıt olun” “Fırsatlardan haberdar olmak için listemize üye olun” şeklinde online formlar bulunur. Bu formlara genellikle bir e-mail adresi yazılarak “kayıt ol” butonu tıklanır. Bu işlemin ardından müşterinin email adresine bir onay maili göndermek suretiyle ikinci bir onay alınıyorsa çiftli opt in elde edilmiş olur.

Ancak tekrar edelim kayıt olan kişi her an listeden çıkma ve bildirim almama hakkına sahiptir. Bu durum izinli pazarlama kanununda sıkça belirtilmiştir. 6 Adımda İzinli Toplu Mail Gönderimi Nasıl Yapılır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü