Küçük İşletmeler için E-Posta Pazarlama

makale1

KOBİ’ler için e-posta pazarlama satışlarını artırma, yeni müşteriler çekme, hizmetlerini tanıtma ve müşteri ilişkilerini güçlendirme bağlamında oldukça etkili bir kanaldır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre etkin e-posta kullanan kesimin iş yapmak adına % 91’inin işletmelerden e-posta almak istediği sonucu ortaya konmuştur. E-posta gönderiminin hem KOBİ tarafında hem de alıcılar tarafındaki etkilerinden bahsedeceğiz.

Aslında basit bir iş değil. İşletme sahibi bir e-mail kampanyası düzenlemek istediğinde öncelikle hedef kitlesini analiz etmelidir. Hemen ardından, gönderilecek içeriğin tasarımı için bir tasarımcıyla çalışmalı ve tabi izinli bir liste sahibi olmalıdır. Bilirsiniz tanımadığımız firma ya da kişilerden e-posta almak istemiyoruz. Tasarım demişken iyi tasarlanmış bir e-posta, görsel iletişim olaram işletme mesajlarını alıcıları etkili bir şekilde iletecektir. Mobil uyumlu olmasını da unutmuyoruz. Küçük işletmeler için pazarlama stratejimisi nasıl olmalı? Ne gibi tasarım taktikleri izlenmeli? Birlikte bakalım.

#1 Markanızın Görsel Kimliğini Yansıtın

Küçük işletmelerin yaptığı yaygın bir yanlış var. E-posta pazarlama çalışması yapmadan önce bir görsel marka kimliği oluşturmuyorlar. Sadece logo olması yeterli değildir. Tasarımda fotoğraf kalitesi, illüstrasyon teknikleri, birincil ve ikincil renk stilleri, göze hoş gelen yazı tipi aileleri gibi bileşenleri etkili kullanıp markaya görsel derinlik kazandırmak gerekir. E-postalar markanızın bir uzantısıdır. Tasarım profesyonel görünümlü olmalı ve alıcılarda beğeni oluşturmalıdır. Tutarlı olmayan tasarımlar gerek web sitesinde gerek sosyal medya gibi platformlarda yapılan paylaşımlarda hedef kitlede kafa karışıklığına neden olacak ve bu da kurumsal kimliğe zarar verecektir. Bunun tersini yaparak hem marka bilinirliği hem de güven inşa edebilirsiniz.

E-posta pazarlamada tutarlı bir görsel kimlik için şu soruları sorabiliriz:

 • Başlıklar ve içerik için hangi yazı tipini hangi boyutlarda kullanmalıyım?
 • Gönderide header ve footer nasıl görünecek?
 • İçerikte kullanılacak linkler ve CTA butonları için hangi renkler uygun olur?
 • Hangi arka plan renklerini tercih etmeliyim?
 • CTA buton görünümü nasıl olmalı?
 • Hangi sosyal medya butonlarını kullanmalıyım ve bu butonlar nasıl görünmeli?
 • Dinamik dizayn tercih edersem animasyonlu GIF kullanmalıyım ancak hareket mekaniği nasıl olmalı?
 • İçerikteki bölmeleri birbirinden nasıl ayıracağım?

Bu soruların cevabı zaman içerisinde kullanılan ve kabul edilen yaygın alışkanlıklarda gizli. Bazı ipuçları ve püf noktlar şunlardır:

 • Renk tutarlılığını sağlamak için HTML renk kodları kullanın
 • E-posta boyunca aynı metin stiline sadık kalın
 • Tasarıma başlamadan önce iletinin genişliği (max 600 px önerilir), arka plan rengi veya resmi, metin rengi, yazı tipi ve bağlantı rengi gibi unsurları planlayın.
 • İçerik hizlama, metin hizlama ve satır aralıklarına özen gösterin.
 • Resim boyutlandırma için bir standart kullanın.
 • Bir temel düzen benimsedikten sonra zamanla bu temel üzerine çeşitli varyasyonlar ortaya çıkacaktır.

#2 Önceliğiniz Mobil Optimizasyon!

Günümüzde e-posta pazarlaması hizmet sağlayıcıların çoğu bu hizmeti sunmaktadır. Hazırlanan tasarımın tüm ekran boyutlarına uygun olacak şekilde istenen mesajı net vermesi beklenir. Gönderilen kampanyaların mobil cihazlarda açılma oranı % 70’in üzerinde olduğunu düşünürsek durumun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu oranın artması bekleniyor. Responsif e-posta tasarımları küçük işletmeler için adeta bir zorunluluktur.

 

mobil-uyumlu-mail1mobil-uyumlu-mail2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobil cihazlarda e-posta mantığı az ögeyle net mesajı verme üzerine kuruludur. Neler yapılabilir?

 • Tek sütun düzeninde kaydırma kullanılmalı
 • CTA buton hiyerarşisi ters piramit düzeninde olmalı
 • Teaser şeklinde tasarımlar kullanılabilir. E-posta resmi, bir üst bilgi, bir gövde metni ve bir CTA butonu örnek verilebilir.
 • E-posta gövdesinde düz metin tercih edilmeli
 • Kolay kullanım açısından büyük butonlar tercih edilmeli

 

#3 Her E-postanın Bir Amacı Olmalı

Gönderilen her e-posta kampanyanın bir eylem çağrısı olmalıdır. Siteden bir şey indirtmek, bir broşürü inceletmek, bir üye kaydı almak, bir form doldurtmak gibi. Küçük işletmeler çalıştıkları alana uygun olarak bu kısımları optimize etmelidirler.

eylem-form

Yukarıdaki örnek çok açık bir şekilde ne yapmak istediğini belirtiyor. İşlem aşamalarını şematize ettikten sonra alt taraftaki buton ile okuyucu harekete geçirilmek istenmiş.

Bu noktada buton tasarımının resim olarak değil de HTML kod olarak düşünülmesi görüntüleme açısından sağlıklı olacaktır. Aşağıdaki hiyerarşi resimden ilk olarak başlıkta okuyucunun dikkati çekilmiştir. Gövde metinde mesaj açıklanmış ve ilgi çekilmek istenmiştir. Son olarak ilgisi çekilen okuyucunun yeşil butona tıklayarak harekete geçmesi beklenmiştir.

Buton yazısı olarak “tıklayın”, “kayıt ol” vb gereksiz ve geneldir. Yukarıdaki örnekte “bana nasıl daha az çalışacağımı göster” gibi ilgi uyandırıcı bir mesaj düşünülmüştür.

hiyerarsi

 

#4 Kısa Konu Satırları

Her gün e-posta kutularımıza onlarca mail geliyor. Kaçını açıyoruz? Belki hiçbirini…İlgimizi çeken mailleri açıyoruz. İçeriğini görmeden nasıl ilgimizi çekiyor? Öncelikle mailin nereden geldiğine bakıyoruz ve konu satırını okuyoruz hepsi bu. Tıkladığımızda içerikle karşılaşıyoruz. İlgimiz ya artıyor eyleme geçiyoruz ya da maili silip çöp kutusuna gönderiyoruz. Küçük işletmeler bu duruma düşmek istemiyorlarsa mutlaka bu aşamalara dikkat etmeli. Çünkü konu satırı dahil hepsi bir mekanizma halinde önem arz etmektedir.

Dikkat etmemiz bir kural da kısa konu satırları kullanmaktır. Çoğu mobil cihaz konu satırının ilk altı ya da yedi kelimesini görüntülemektedir. Bu yüzden bu durum kritik öneme sahiptir. Retention Science‘ın araştırması bu durumu belgelemektedir.

konu-satiri

 

Konu satırında soru tarzını kullanabilirsiniz. Okuyucuları meraklandıracak “nasıl” soruları etkili olacaktır. Kupon veya indirim önerebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız A/B testlerinde konu satırında emoji

kullanımını da test edebilirsiniz.

Özellikle son dönemlerde e-mail servis sağlayıcıların (gmail,outlook,yandex vb) konu satırı altında preheader ön izleme göstermeleri bu alana da dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. İyi bir preheader, kullanıcının maili açmasında önem arz etmektedir.

#Sonuç

KOBİ’lerin e-posta pazarlama kampanyalarını optimize etmesi yatırım geri dönüşü olarak geri dönecektir. Pazarlama faaliyetlerinde e-posta göz ardı edilemez. Özetleyecek olursak:

 1. E-posta kampanyalarında marka tasarımı tutarlı olmalıdır. Gerekirse bir kılavuzdan istifade edilmeli.
 2. Mobil uyumu oldukça önemli. Müşterilerinizin büyük çoğunluğu mobil cihazlardan mail okumaktadır.
 3. CTA butonlarını optimize edin.
 4. İçeriğiniz temiz olsun. Mesajı açık vermek gerekir. Gereksiz ayrıntılara girilmemeli.
 5. Kısa ve etkili bir konu satırı yazın. Ve en önemlisi Preheader metin!

Şimdi hazır mısınız?

Menü