Küçük İşletmeler için E-Posta Pazarlama

makale1

KOBİ’ler için e-posta pazarlama satışlarını artırma, yeni müşteriler çekme, hizmetlerini tanıtma ve müşteri ilişkilerini güçlendirme bağlamında oldukça etkili bir kanaldır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre etkin e-posta kullanan kesimin iş yapmak adına % 91’inin işletmelerden e-posta almak istediği sonucu ortaya konmuştur. E-posta gönderiminin hem KOBİ tarafında hem de alıcılar tarafındaki etkilerinden bahsedeceğiz.

Aslında basit bir iş değil. İşletme sahibi bir e-mail kampanyası düzenlemek istediğinde öncelikle hedef kitlesini analiz etmelidir. Hemen ardından, gönderilecek içeriğin tasarımı için bir tasarımcıyla çalışmalı ve tabi izinli bir liste sahibi olmalıdır. Bilirsiniz tanımadığımız firma ya da kişilerden e-posta almak istemiyoruz. Tasarım demişken iyi tasarlanmış bir e-posta, görsel iletişim olaram işletme mesajlarını alıcıları etkili bir şekilde iletecektir. Mobil uyumlu olmasını da unutmuyoruz. Küçük işletmeler için pazarlama stratejimisi nasıl olmalı? Ne gibi tasarım taktikleri izlenmeli? Birlikte bakalım.

toplu mail gönderme

#1 Markanızın Görsel Kimliğini Yansıtın

Küçük işletmelerin yaptığı yaygın bir yanlış var. Email pazarlama çalışması yapmadan önce bir görsel marka kimliği oluşturmuyorlar. Sadece logo olması yeterli değildir. Tasarımda fotoğraf kalitesi, illüstrasyon teknikleri, birincil ve ikincil renk stilleri, göze hoş gelen yazı tipi aileleri gibi bileşenleri etkili kullanıp markaya görsel derinlik kazandırmak gerekir. E-postalar markanızın bir uzantısıdır. Tasarım profesyonel görünümlü olmalı ve alıcılarda beğeni oluşturmalıdır. Tutarlı olmayan tasarımlar gerek web sitesinde gerek sosyal medya gibi platformlarda yapılan paylaşımlarda hedef kitlede kafa karışıklığına neden olacak ve bu da kurumsal kimliğe zarar verecektir. Bunun tersini yaparak hem marka bilinirliği hem de güven inşa edebilirsiniz.

E-posta pazarlamada tutarlı bir görsel kimlik için şu soruları sorabiliriz:

 • Başlıklar ve içerik için hangi yazı tipini hangi boyutlarda kullanmalıyım?
 • Gönderide header ve footer nasıl görünecek?
 • İçerikte kullanılacak linkler ve CTA butonları için hangi renkler uygun olur?
 • Hangi arka plan renklerini tercih etmeliyim?
 • CTA buton görünümü nasıl olmalı?
 • Hangi sosyal medya butonlarını kullanmalıyım ve bu butonlar nasıl görünmeli?
 • Dinamik dizayn tercih edersem animasyonlu GIF kullanmalıyım ancak hareket mekaniği nasıl olmalı?
 • İçerikteki bölmeleri birbirinden nasıl ayıracağım?

Bu soruların cevabı zaman içerisinde kullanılan ve kabul edilen yaygın alışkanlıklarda gizli. Bazı ipuçları ve püf noktalar:

 • Renk tutarlılığını sağlayın, çok zıt renkler kullanılmamalı
 • E-posta boyunca aynı yazı fontu stiline sadık kalın
 • Tasarıma başlamadan önce iletinin genişliği (min 600px – max 800px önerilir), arka plan rengi veya resmi, metin rengi, yazı tipi ve bağlantı rengi gibi unsurları planlayın.
 • İçerik hizalama, metin hizalama ve satır aralıklarına özen gösterin. İçe içe geçmiş yazılar genellikle okunmamaktadır.
 • Resim boyutlandırma için bir standart kullanın. Bazı resimler büyük bazıları küçük olmamalıdır.
 • Bir standart ebülten tasarım düzeni benimsedikten sonra zamanla bu temel üzerine çeşitli varyasyonlar ortaya çıkacaktır.

#2 Öncelik Mobil Optimizasyon!

Günümüzde toplu mail servislerinin çoğu bu hizmeti sunmaktadır. Hazırlanan tasarımın tüm ekran boyutlarına uygun olacak şekilde istenen mesajı net vermesi beklenir. Gönderilen kampanyaların mobil cihazlarda açılma oranı % 70’in üzerinde olduğunu düşünürsek durumun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu oranın daha da artması bekleniyor. Responsif e-posta tasarımları adeta bir zorunluluktur.

Mobil cihazlarda e-posta mantığı az ögeyle net mesajı verme üzerine kuruludur. Neler yapılabilir?

 

 • Tek sütun düzeninde kaydırma kullanılmalı
 • CTA buton hiyerarşisi ters piramit düzeninde olmalı
 • Teaser şeklinde tasarımlar kullanılabilir. E-posta içerik görseli, H1 başlık, bir gövde metni ve bir CTA butonu örnek verilebilir.
 • E-posta gövdesinde düz metin ve anlaşılabilir görseller tercih edilmeli
 • Kolay kullanım açısından büyük butonlar ve kolay okunabilirlik açısından büyük metinler tercih edilmeli

#3 Her E-postanın Bir Amacı Olmalı

Gönderilen her e-posta kampanyanın bir eylem çağrısı olmalıdır. Siteden bir şey indirtmek, bir broşürü inceletmek, bir üye kaydı almak, bir form doldurtmak gibi. Küçük işletmeler çalıştıkları alana uygun olarak bu kısımları optimize etmelidirler.

eylem-form

Yukarıdaki örnek çok açık bir şekilde ne yapmak istediğini belirtiyor. İşlem aşamalarını şematize ettikten sonra alt taraftaki buton ile okuyucu harekete geçirme amaçlanmıştır.

Aşağıdaki hiyerarşi resimden ilk olarak başlıkta okuyucunun dikkati çekilmiştir. Gövde metinde mesaj açıklanmış ve ilgi çekilmek istenmiştir. Son olarak ilgisi çekilen okuyucunun yeşil butona tıklayarak harekete geçmesi beklenmiştir.

hiyerarsi

 

#4 Kısa Konu Satırları

Her gün e-posta kutularımıza onlarca mail geliyor. Kaçını açıyoruz? Belki hiçbirini…İlgimizi çeken mailleri açıyoruz. İçeriğini görmeden nasıl ilgimizi çekiyor? Öncelikle mailin nereden ve kimden geldiğine bakıyoruz ve konu satırını okuyoruz hepsi bu. Tıkladığımızda içerikle karşılaşıyoruz. İlgimiz daha da artarsa eyleme geçiyoruz ya da maili siliyoruz. Bu açıdan bakıldığında konu satırı yazımı çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir kural da kısa konu satırları kullanmaktır. Çoğu mobil cihaz konu satırının ilk altı ya da yedi kelimesini görüntülemektedir. Bu yüzden bu durum kritik öneme sahiptir. Retention Science‘ın araştırması bu durumu belgelemektedir.

konu-satiri

 

Konu satırında soru tarzını kullanabilirsiniz. Okuyucuları meraklandıracak “nasıl” soruları etkili olacaktır. Kupon veya indirim önerebilirsiniz. Ayrıca konu satırında emoji kullanımı da son dönemlerde çok fazla arttı. Konu satırında emoji kullanımı emailinizin alıcının gelen kutusunda öne çıkmasını sağlayacaktır.

Özellikle son dönemlerde e-mail servis sağlayıcıların (Gmail, Outlook, Yandex vb) konu satırı altında preheader ön izleme metni düzenlenmesine izin vermeleri bu alana da dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. İyi bir preheader, kullanıcının maili açmaya karar vermesi üzerinde önem arz etmektedir.

#Sonuç

KOBİ’lerin e-posta pazarlama kampanyalarını iyileştirmesi etmesi olumlu geri dönüşüm sağlayacaktır. Pazarlama faaliyetlerinde e-posta göz ardı edilemez. Özetleyecek olursak:

 1. E-posta kampanyalarında e-bülten tasarımı tutarlı olmalıdır.
 2. Mobil uyumlu ebülten tasarımları oldukça önemli. Müşterilerinizin büyük çoğunluğu mobil cihazlardan mail okumaktadır.
 3. Harekete geçiren buton veya linkler kullanılmalı.
 4. E-bülten içeriği temiz ve anlaşılabilir olmalı.
 5. Kısa ve etkili bir konu satırı ve konu satırının altında görünen preheader (önizleme metni) yazılmalı.

Email marketing stratejileriniz hakkında konuşmak ve bir yol haritası oluşturmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Menü