E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

e-posta-pazarlama-nasil-yapilir

E-Posta Pazarlama‘nın yaygın olarak kullanıldığı günümüzde fazla sayıda servis sağlayıcı bulunmaktadır. Dünya çapında bir günde yaklaşık 350 milyar e-mail gönderiminin olduğu söylenmekte. Bunların yanı sıra mail hizmeti aldığımız gmail, hotmail, yandex vb hizmet sağlayıcılarda bu yoğunluk arasında kullanıcılarının güvenliğini sağlamak açısından bir dizi güvenlik politikaları uygulamaktadırlar. Yukarıda verdiğimiz mail gönderim rakamının hiç azımsanmayacak bir kısmı da spam ve siber suç unsuru oluşturacak maillerdir. Bu durumda bu şirketlerde kullanıcılarının hesap güvenliği için gelen kutusuna düşen iletileri denetimden geçiriyorlar. Kimisi direk inbox’a düşüyor kimisi de spam klasörüne. Eğer tanıtım yapılan bir mail ise gmail’de “Tanıtımlar” bölümüne düşmektedir.

Peki biz bu durumda inbox oranımızı artırmak için neler yapmalıyız? E-Posta pazarlama nasıl yapılmalı? Listemiz nasıl olmalı? Email tasarımı nasıl kurgulanmalı? Bu soruların cevabını arayacağız. Aşağıda elimizden geldiği kadar, madde madde açıklamaya çalışalım.

 • E-posta gönderilerinizin text versiyonlarını da belirtin. Yani gönderdiğimiz görsel, html kod, metin gibi unsurlar içerik denetleyiciler tarafından kolay anlaşılabilir olmalı. Kısacası, tarayıcı uyumluluğunu yakalamak gerekir.
 • Hedef kitlenize ait e-mail listesinin güncel olması gerekmektedir. Yansıma oranı düşük listelerle inbox şansınız artacaktır. Çünkü e-posta pazarlama çalışması tek seferde bitmeyeceği ve genelde aynı IP adresini kullanacağınız için IP skoru yüksek olmalı.
 • Mail içeriklerindeki resim-yazı oranına dikkat edilmeli. Yalnızca jpg veya png dosya göndermek spam olarak algılanabilmektedir. İçeriğin en az % 40’ı yazı olacak şekilde tasarlanmalıdır.
 • Mail şablonlarının tasarımında çok zıt renkler kullanılmamalıdır. Örneğin sarı bir arka planda pembe metinler düşünülmemeli.
 • Gönderinizin konu satırı bu noktada çok önemli. Hepsi büyük harfler içermemeli, noktalama kullanılmamalı ve çok uzun olmamalıdır. 70 harfi geçmemelidir. Maksimum  2 kelime olan konu satırına sahip gönderilerin 5 ve üzeri sayıda kelimeden oluşan konu satırlarına göre daha fazla açılma oranı elde ettiği belirtilmektedir.
 • HTML tasarım olarak mail içeriği hazırlıyorsanız normal web tasarımdan farklı düşünmek zorundasınız. Javascript kodları mail içeriğinde olmamalı ancak tag kullanımına dikkat edilmeli.
 • Preheader yani açıklayıcı ön bilgi kullanılmalı. Maili alan kullanıcı daha maili tıklayıp açmadan bu bilgi sayesinde içerik hakkında yorum yapabilmektedir.
 • Kişiselleştirme de önemlidir. Kişiye özel gönderilen e-posta kampanyalarının açılma oranları % 30’un üzerindedir.
 • Hedef kitlenize değer katacak içerikleriniz varsa göndermekten çekinmeyin. Mutlaka ilgi göstereceklerdir.
 • Konu satırı ve içerik uyumuna da ayrıca dikkat edilmeli.
 • İçerik tasarımınızda mutlaka CTA butonlarına yer verin. Müşteriniz bu linke tıklayıp sitenize veya ulaşım sayfanıza gittiğinde bu durum kullanıcıyla aranızda bir etkileşim olduğunu gösterecektir. Bu da yüksek IP skoru olarak geri döner.
 • A/B testleri ile gönderilerinizi test edin ve en yüksek skordaki kampanya içeriğinizi hedef kitlenizle paylaşın.
 • Tekrar izinli liste durumunu hatırlayalım. İzinsiz listeye de gönderi yapılır ancak alıcı sizi tanımadığı için mailinizi spam olarak işaretleyip şikayet butonuna basacaktır. Bu durumda eksi puan almanız için yeterli bir sebep.
 • Üyelikten, abonelikten, listeden ayrıl butonları mutlaka bulunmalı ve alıcıya tercih imkanı verilmelidir.

Buradaki maddeler şüphesiz herkesin bildiği veya hakkında fikir sahibi olacağı bilgilerdir. Zaman içerisinde müşterilerinizin tutumlarına göre kampanyalarınız şekillenecek ve olgunlaşacaktır. Zaman zaman yapacağınız anketlerle de durumu analiz edebilirsiniz. Yapacağınız iyileştirmeler sonucunda inbox oranınız yükselecektir.

Bu noktada spam yapmak konusuna da açıklık getirelim. Spam yapmak, iletiyi gönderdiğiniz kişinin spam klasörüne düşmesi değildir. Spam yapmak, tanımadığınız kişilerin mail listesini başka bir yerden satın alarak o listeye gönderi yapmaktır. Kendi emeğinizle topladığınız datalarınıza periyodik olarak gönderim yapabilirsiniz. Bu durum herhangi bir yasaya aykırı değildir. Tüm bu konular ve daha fazlasıyla MailGraf ekibi olarak hizmetinizdeyiz.

Menü