İlgi Çekici E-Mail Konu Satırı ile Mailing Açılma Oranlarınızı Artırın

e-mail konu satırı

Mail pazarlama kapsamında başarı oranını artıracak çok sayıda etken bulunmaktadır. Şüphesiz başarı demek geri dönüşün yüksek olması demektir. Yapılan toplu mail çalışmalarının ilgili kişilere ulaşması beklenir. İlgili kişilerin de maili açarak bülten üzerindeki linkleri tıklamak suretiyle göndericinin web sitesine girerek ürün veya hizmet satın alması örnek bir dönüşümdür. Bu noktada yüksek oranda açılma elde etmek için etkili bir e-mail konu satırı belirlemek çok çok önemli.

toplu mail gönderme

E-Mail Konu Satırı Hedef Kitle Üzerinde Güçlü bir Etki Bırakmalıdır

Eposta konu satırı için seçilecek sözcükler, satırda bulunan kelime sayısı, kullanılan sembol ve noktalama işaretleri mail pazarlama kampanyasının başarısına doğrudan etki eder. Son zamanlarda artan emoji kullanımını e-mail konu satırı yazarken göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Bir sonraki eposta pazarlama kampanyanızı düzenlemeden önce dikkate almanız gereken en etkili email konu satırı tavsiyelerini inceliyoruz.

1.Konu Satırı Kısa Olmalı

Okunamayan ve karmaşık cümle yapılarıyla oluşturulan konu satırları hedef kitleyi etkilemez. Az ama öz mantığı tercih edilmelidir. Konu satırının 40 karakterin altında olması ve beş – yedi kelimeyi geçmemesi gerekir.

2.Spam Kelimelerini Çıkarın

Agresif bir şekilde satışa odaklı oluşturulan konu satırları genellikle spam filtrelerine takılır. Çünkü burada kullanılan bazı kelimeler genellikle filtrelerde bulunur. “Şimdi satın alın”, “Hemen Al”, “Bedava”, “Ücretsiz” gibi kelimelerin yanı sıra yoğun kullanılan ünlem işaretleri de mailin spam filtresine takılmasına neden olur.

Toplu mail gönderilerinizde satışa odaklanmak yerine deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşarak hedef kitlenizin yararını gözetirseniz sonuç zaten satışla sonuçlanacaktır.

3.Soru Sorun

E-mail konu satırlarına neden soru işareti koyulmalıdır? Sorular, okuyucunun dikkatini yoğunlaştırması ve meraklarını üst seviyede tutmanın etkili bir yoludur.

Ayrıca sorular tamamlanması gereken yarımlardır. Soru kullandığınız zaman okuyucular bir cevap arayışına girerek maili açacaktır.

4.Son Başvuru Tarihi Kullanın

Önemli bir gün ya da büyük indirimin son günü ne zamansa bu tarihi mutlaka konu satırında geçirin.

Bir etkinlik veya özel bir teklif için başarılı bir tanıtım stratejisi büyük ihtimalle bir dizi e-posta içerir. Bir başlangıç duyurusu gönderilebilir ve insanlara yaklaşan bir tarih hakkında bilgi verebilirsiniz. Daha sonra, son başvuru tarihi yaklaşırken bir hatırlatma ve son bir şans e-postası gönderebilirsiniz.

Dönüş süresini 24 saat gibi kısa bir süreye çekmekten korkmayın. “Şimdi veya asla”, son başvuru tarihleri çoğu zaman en başarılı yöntemdir.

5.Önizleme Yapın (Teaser)

İnsanlar neden film fragmanlarını severken reklamlardan nefret ederler? Çünkü reklamda tüm mesaj verilmiş ancak fragmanın verdiği mesaj eksik kalmıştır.

Okuyucularınızı meraklandıracak ve onların ilgisini çekecek bir şeyler düşünmelisiniz.

6.Emir Cümlesi Kullanın

Öte yandan bazı insanlar doğrudan yapılan talimatlara uyma eğilimindedir. Emailinizin bir etkinlik için bilet satın almaya teşvik edilmesi gibi doğrudan bir harekete geçirme mesajı varsa, konu satırında da bunu hissettirmekten çekinmeyin.

7.Liste Yapın

Popüler liste yayınlarının ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Örnek olarak bu yazı. J

İnsanlar listeleri sever. Çünkü, bir dizi küçük parçalarla kavraşık kavramları anlamamızı sağlarlar. İyi düzenlenmiş ve organize edilmiş listelerinizin başlıklarını konu satırında geçirebilirsiniz. Örn: Email Pazarlama’nın 5 Temel Avantajı

8.Benzersiz Olun

İyi bir toplu mail konu satırı için iki şeyi anlamak gerekir: kitlenizin kim olduğu ve işletmenizin başka herhangi bir yerde bulamayacakları eşsiz hizmetler. İşletmenizin özellikle neyle ilgili olduğunu düşünerek bunu konu satırında geçirebilirsiniz.

İşletmenizin ismini konu satırında geçirebilirsiniz. Birçok kişi yalnızca gönderici ismine dayalı epostaları açar. Bu nedenle, markanızı güçlendirme şansını kaçırmayın.

9.Multimedya Kullanın

Mail içeriğinize bir sunum eklenmesi ya da video, podcast vb araçlar kullanılması eposta içeriğinizin çeşitlenmesi ve ilgi çekici hale gelmesinde önemlidir.

10. Emoji Kullanın

Son dönemlerde yaygınca kullanılan duygu ifadeleri, semboller vs emojilerini e-mail konu satırında kullanabilirsiniz. Bu sayede e-postanın ulaştığı gelen kutusunda diğer e-postaların arasında daha dikkat çekici olabilirsiniz.

Email marketing, uygun maliyeti ve sonuçlarının ölçülebilir olmasıyla oldukça avantajlı bir yöntemdir. E-mail konu satırı yanı sıra iyi tasarlanmış bir mailing içeriği, mail listesinin temiz ve güncel olması, gönderim alt yapısının sağlıklı olması gibi unsurları da göz ardı etmemek gerekir.

Dijital pazarlama çalışmaları için dilediğiniz zaman MailGraf ile iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü