Gönderici Email Adresi Ne Kadar Önemli?

Toplu Mail Gönderme

Mail marketing gönderileri yapmak isteyen müşterilerimizden aldığımız en çok sorulardan bazıları “Gönderici İsmi Ne Olacak?“, “Gönderici Maili Nasıl Görünecek?” . Toplu mail gönderimleri düzenlerken bir takım ayarlamalar yapılmaktadır. Gönderici ismi, gönderici mail adresi, yanıtlama mail adresi. Gönderici ismi belirleyerek müşteriye maili nereden aldığının bilgisi verilir. Gönderici mail adresi, toplu mailin hangi mail adresinden geldiğinin bilgisini verir. Yanıtlama mail adresi belirterek de maili açan müşteri yanıtlamak istediğinde kolaylıkla yanıtlaması sağlanır.

Email pazarlamada başarılı sonuçlar elde etmek için önem sırasını inceleyelim:

  1. Mailing konusu nedir? – Gönderilen teklifin kişiye faydası ne düzeyde?
  2. Gönderen kim, hangi firma? – Güvenilir bir firma mı?
  3. Mail tasarımı kaliteli mi? – İçerik etkileyici mi?
  4. Hangi mailden geldi?

Toplu Mail Gönderici Bilgileri

 

inbox mail gelen kutusu görünümü

  1. Gönderici İsmi: Mailin “Beyatlı Foto” tarafından gönderildiğini gösterir. Kamuoyunda bilinen ve güvenilen firmalardan gelen iletiler daha fazla açılma oranlarına sahiptir.
  2. Mail Konu Satırı: Gönderilen iletinin konusunun ne olduğunu belirtir. Mail açılma oranlarının yüksek olmasında etkili konu satırı kullanımı çok önemlidir.
  3. Ön İzleme Metni: Özellikle Hotmail, Outlook, Yandex ve Gmail kullanıcılarının da bildiği gibi daha maili açmadan mailin içeriği ile ilgili özet bilgi veren kısımdır. Toplu mail panelinden bu bölümle ilgili ayarlamayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu kısımlar müşterinin maili açıp açmamaya karar verdiği en kritik noktalardır. Dikkat edildiği gibi gelen kutusunda gönderici mail adresi bilgisi ilk etapta görünmemektedir. Gönderici maili ancak mail açıldığında görünecektir.

inbox mail gelen kutusu görünümü2

Toplu Mail Gönderirken Gönderici Mail Adresi Nasıl Olmalı?

Hepimizin bildiği gibi hosting şirketlerinin neredeyse tamamı müşterilerine sağladığı mail hizmeti ile toplu mail göndermelerine sıcak bakmamaktadırlar. Bu şekilde gönderim yapılmak istendiğinde belirli limitlendirmelerle karşılaşılıyor. Eğer limite takılmadan ve kara listeye düşme riski olmadan toplu eposta göndermek istiyorsanız profesyonel ölçüde hizmet veren mailing firmaları ile anlaşmalısınız.

Toplu mail gönderimleri normal mail gönderimlerinden farklı olduğu için bu tarafta biraz daha farklı ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin kendi kullanmış olduğunuz mail adresi ile gönderi yapamayabilirsiniz. Bu kısımda mail adresinizin sonuna size hizmet sağlayan firmaya ait bir subdomain eki gelebilir. Bu gönderici mail adresidir. Örneğin, kullandığınız iş mail adresi info@sirketmaili.com ise bu adres üzerinden toplu mail gönderimi yapıldığında IP adresleriniz kara listeye alınır. Bu durumun önüne geçebilmek için “Gönderici Subdomain” kullanmalısınız. Toplu mailleriniz info@e.sirketmaili.com üzerinden gidecektir. Yanıt mailleri ise sizin istediğiniz bir email adresine gelebilir.

Toplu maili gönderen firmanın kim olduğu, ne kadar güvenilir olduğu ve sunduğu teklifin ne olduğuna göre mail açılma oranları artar veya azalır. Ancak mail açılma oranları üzerinde mailin hangi mail üzerinden geldiği ilk etapta kesinlikle önemli değildir. En önemli kısım “mailing konu” kısmıdır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü