Etkili Email Pazarlama Nasıl Yapılır?

toplu mail pazarlama

Gün içerisinde birçok işletme yetkilisi ile görüşmeler yapıyoruz. Görüştüğümüz işletmeler arasında hali hazırda düzenli olarak email pazarlama sistemlerini kullanan ancak belirli nedenlerle farklı bir yapıyı tercih etmek isteyen firmalar olduğu kadar daha önce hiç email pazarlama çalışması yapmamış firmalar da bulunuyor. Eğer email pazarlama konusunda yeniyseniz dilerseniz Neden Toplu Mail Gönderimi Yapmalısınız? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Mailing servisi değişikliği düşünen firmaların bazı gerekçeleri:

 • Kullanılan yazılımın yetersizliği. Abonelikten ayrılan üyeye tekrar mail gönderimi.
 • Satın alımdan sonra yetersiz teknik destek
 • Toplu maillerin hiç iletilmiyor olması veya yoğun olarak spama düşmesi
 • Çok yüksek maliyet
 • Detaylı raporlama yetersizliği

Süreklilik

Daha önce hiç email pazarlama çalışması yapmamış ancak çevresinden duyarak toplu mail gönderimini merak eden ve kullanmak isteyen işletmeler toplu mail gönderimlerine karşı çekimser yaklaşırlar. “Acaba geri dönüş olur mu?, İşe yarar mı?” gibi soruların akıllara gelmesi gayet doğaldır. Ancak dijital pazarlama kanallarının çok yaygınlaştığı günümüzde email pazarlama hala üst sıralardaki yerini korumaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında bulunan orta ve büyük ölçekli işletmeleri baz alırsak bu işletmelerin birçoğu öyle veya böyle toplu mail gönderirler, pazarlama otomasyonu kullanırlar, sitelerinde e-bülten kayıt eklentisi ile yeni aboneler kazanırlar, düzenli olarak e-bülten gönderirler, alışveriş sepetinde terk edilen ürünleri için hatırlatma maili gönderirler, yeni üyelerine hoşgeldin emaili gönderirler şeklinde listeyi uzatabiliriz. Çünkü bu şirketler eposta pazarlamanın olumlu etkisinin farkındadır. Doğru teknikler uygulanarak yapılan email pazarlama en etkili ve ekonomik dijital pazarlama aracıdır.

Örneğin büyük bir giyim mağazası haftada ortalama 3-4 newsletter gönderir. Her ebülten farklı ürün ve hizmet grubunu hedefler. Reklamı yapılan ürünler belirli dönemlerde değişebilir. İlgili giyim mağazasını biraz daha incelediğimizde sadece email pazarlamayı kullanmadığını görürüz. Bunun yanı sıra TV reklamları, SEO, Sosyal Medya, İçerik Pazarlama, Google Ads reklamlarını da kullanırlar. Email pazarlama da bu halkanın bir parçasıdır. Sonuç olarak işletmenizin e-pazarlama stratejileri arasında email marketing kesinlikle yer almalıdır.

Bir işletme toplu mail göndermeden önce yazılımı denemek ve test gönderimleri yapmak isteyebilir.  Ancak hiçbir zaman bu çalışmadan ne kadar verim elde edeceği konusunda sadece bir gönderime bağlı kalarak net bir yargıya varılamaz. Bunun sebebi maili açan müşteri davranışlarının dönemsel olarak değişkenlik göstermesidir. Müşteriler her an satın almaya hazır olmayabilir ya da içinde bulunduğu zamanda emaili açmayabilir ancak email gönderimlerine devam edilirse farklı mail konusu ve içeriği ile alıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Analiz

Bizim tavsiyemiz eposta pazarlamanın düzenli olarak ( tabi hedef kitleyi sıkmadan ) kullanılması yönündedir. İlk gönderiminizi yaptığınızda raporlama verilerinin netleşmesi ortalama 1 hafta sürebilir. Bu süre sonunda rapordaki veriler analiz edilir. Açılma ve tıklama oranlarında düşüklük varsa sonraki gönderimlerde mail konusu üzerine daha iyi düşünülerek etkili ve çekici bir mail konusu bulabilirsiniz. Mail konusu emaillerin açılma oranları üzerinde doğrudan etkilidir. Ayrıca e-bülten içerik tasarımınızı geliştirebilirsiniz. İlgi Çekici E-Mail Konu Satırı ile Mailing Açılma Oranlarınızı Artırın yazımıza göz atabilirsiniz.

Mail açılma oranlarınız sizi memnun etmediyse diğer gönderilerinizde müşterilerinize ismiyle hitap ederek kişiselleştirilmiş mail gönderimleri yapabilirsiniz. Başarılı kişiselleştirme yapabilmek için EXCEL’de bulunan email üye listenizde e-mail adreslerinin yanı sıra üyelerinize ait AD ve SOYAD bilgileri de bulunmalıdır.

 

Email Pazarlama’da başarılı olmak için ipuçları:

 1. Sadece müşterilerinize ait eposta listelerini kullanmalısınız. Ayrıca eposta listenizde mail adreslerinin yanı sıra müşterilerinize ait isim, soy isim vb. bilgiler de yer alırsa email pazarlama çalışmalarınızın verimini 2 – 3 kat artırabilirsiniz. Belirli yerlerde satılan sektörel toplu mail adresleri ile başarıya ulaşmanız asla mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte markanızla ilgili kötü bir bakış açısı oluşturacaksınız. Ayrıca satın alınan datalara gönderim yapmak hem KVKK hem de GDPR yasalarına göre cezai işlem gerektirmektedir.
 2. Gönderici Subdomain (alt alan adı) kullanmalısınız. Toplu mail göndermek ve işletme emailinizin kara listelere alınmamasını istiyorsanız özel bir subdomain belirlemeniz gerekiyor. Bu şekilde kendi gönderici itibarınızı (Sender reputation) oluşturacaksınız. Örneğin info@sirketmaili.com yerine info@e.sirketmaili.com‘dan gönderim yapmanız gerekiyor. Büyük markaların gönderdiği tanıtım maillerine baktığımızda sektörde yaygın kullanım bu şekildedir. Subdomain belirlemek oldukça kolay bir işlemdir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 3. Kaliteli email şablon tasarımı önemli. Standart ölçüleri minimum 600 piksel maksimum 800 piksel genişlik arasında değişen, çözünürlüğü yüksek bir e-bülten tasarımına ihtiyacınız var. Görsel formatı JPG veya PNG olmalıdır. E-bülten içerisinde görsel anlamda PDF format kullanılamıyor. Görsel e-bülten tasarımınızın estetik ve kaliteli görünüyor olması maili açan alıcılarınızı etkileyecektir. Onlar üzerinde olumlu bir etki bırakacak ve güvenlerini kazanacaksınız.
 4. Mailing firma seçimine dikkat etmelisiniz. Haklısınız! Google’a “toplu mail gönderimi” yazarak arama yaptığınızda onlarca hatta yüzlerce mailing firması karşınıza çıkıyor. Her firma da mutlaka benim sistemim çok iyi ve mailler asla spama düşmez diyor. Ayrıca çok kaliteli ve hızlı toplu mail gönderen yazılımları olduğu konusunda sizlere garanti veriyorlar. Bu duruma çözüm olarak uzaktan bağlantı ile kısa bir panel sunumu isteyebilirsiniz. Ayrıca Hotmail ve Gmail adresleriniz yanı sıra kurumsal email adresinize mutlaka test emaili istemelisiniz. Tercih edeceğiniz firmada bulunması gereken özellikler:
  • Güçlü bir altyapı ve kara listede olmayan gönderici IP adresleri üzerinden spama düşmeden toplu mail gönderimi
  • Satın alımdan sonra kesintisiz müşteri desteği ve yönlendirme
  • Kapsamlı ve doğru rapor verileri sunan güçlü bir yazılım
  • Email pazarlama danışmanlık hizmeti (Daha önce hiç deneyiminiz yoksa bu hizmet çok önemli)
 5. Temiz email pazarlama listelerine sahip olmalısınız. Örneğin 10.000 email adresi içeren bir listeyi 6 ay sonra kontrol ettiğinizde listedeki sayının 8.500 – 9.000’e düştüğünü görebilirsiniz. Listenizde bulunan epostalardan bazıları işten ayrılmalar nedeniyle silinmiş, bazıları da teknik sorunlar nedeniyle çalışmıyor olabilir. Bu durumda olan email adreslerine hard bounce (kalıcı yansıma) adı verilir. Siz gönderim yaparsınız ancak belirli hata kodlarıyla birlikte mesajınız alıcıya ulaşmaz ve geri yansır. Çözüm olarak email listelerinizdeki problemli emailleri belirli dönemlerde email doğrulama hizmeti ile temizletebilirsiniz. Hijyen durumu kötü bir listeye toplu gönderim yaptığınız için gönderici itibarınız yara alacak, kara listeye alınacaksınız. Bu nedenle, ilerleyen dönemde toplu mailleriniz spama düşmeye başlayacaktır.

Email marketing ve dijital pazarlama hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü