Email Pazarlama’nın 5 Temel Avantajı

email pazarlamasının avantajları

Aslında bu konuyu Email Pazarlamasının Avantajları yazımızda ele almıştık. Ancak bu yazıda biraz daha odaklanmak istedik. Dijital pazarlamanın diğer kolları olan sosyal medya, arama motoru optimizasyonu ve mobil pazarlama’nın varlığında email pazarlama kampanyalarının sonu mu geldi? Tabi ki hayır. Eposta pazarlama hala etkinliğini ve karlılığını korumaktadır. Nasıl mı?

Email pazarlama, işletmeniz için daha fazla fırsat ve daha iyi bir yatırım getirisi sunar. Email marketing ile işletmeniz, geleneksel görsel medyanın çok daha düşük bir bölümünde daha geniş bir kitleyle daha derin ilişkiler kurmanıza yardım eder.

email pazarlama

1.Email Pazarlama Hedeflemenizi Sağlar

Email pazarlama kampanyaları çerçevesinde hedefli pazarlama yapabilirsiniz. Hedeflemenin balans ayarı tamamen size kalmıştır. Örnek olarak akşam saatlerinde yayınlanmak üzere televizyon reklamı satın aldığınızı düşünelim. Bu noktada reklamınızı kimin görüp kimin görmeyeceğini denetleyemezsiniz. Ancak eposta pazarlama ile her türlü demografik, coğrafi, sektörel ve kişisel veriler doğrultusunda toplu mail gönderimleri yapabilir ve sonuçları detaylı raporlama modülleri sayesinde analiz edebilirsiniz. Hedefleme yapmanız, kitlenizin kendi ihtiyaçlarına uygun içeriği almasını sağlar. Email pazarlaması, mesajınızı her müşteriye göre özelleştirmenizi ve dönüşüm oranını yükseltmenizi sağlar.

2.Email Pazarlama Marka Farkındalığını Artırır

Tüketicilere göndermiş olduğunuz tüm emailler aslında sizin kurumsal kimliğinizi yansıtır. Gönderdiğiniz iletileri açan kişiler işiniz ve markanız hakkında bilgi sahibi olurlar. En etkili email pazarlama örnekleri kapsamında stratejik planlama, akıllı email tasarımları, ve hedeflenen içerikle işletmeniz sürekli olarak değer kazanacaktır. Bunu yaptıktan sonra hedef kitlenizin aklına kazınacaksınız. Daha sonra, bir müşterinin, ürün ve hizmetlerinize ihtiyacı olduğunda işletmeniz bu potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürecektir. Bu müşteriler de mutlaka sadık müşterilere dönüşecektir.

3.Email Pazarlama Kampanyalarınız Paylaşılabilir

Pazarlama çalışmalarının bir türü olan email pazarlama kampanyalarının paylaşılması kolay değildir. Gönderim yapmış olduğunuz ileti (fırsat, kampanya, bilgilendirme) bir abone tarafından kolaylıkla paylaşılabilir olmalıdır. Genellikle emaillerinizi paylaşan aboneler markanızın adeta avukatı konumundadırlar. Bu sebeple, bir abone emailinizi paylaşırsa, markanız daha fazla değer ve güvenirlik kazanmaktadır.

4.Email Pazarlama Sonuçları Ölçülebilir Olmalıdır

Analiz süreci herhangi bir kampanyanın başarısını ölçmek için vazgeçilmezdir. Birçok pazarlama kanalı belirsiz ve tahmini sonuçlar ortaya koymaktadır. Öte yandan, eposta pazarlaması, açılma oranları, tıklama oranları, tıklanan linkler ve abone tutma oranı olarak çok detaylı analizler sunabilmektedir. Daha da fazlası; bu metrikler sadece sayı ve yüzdelerle sınırlı değildir. Bunlar müşterilerinizin davranışları ve niyetleri konusunda fikirler verir. Email pazarlama kampanyası, tüketicilerin en çok hangi bilgilere daha fazla tepki verdiği konusunda bir araç olarak kullanılabilir. Bundan sonra, daha başarılı kampanyalar ve hedefe yönelik gönderimler için email pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.

5.Email Pazarlama, Maliyet Açısından Uygundur

Email pazarlamanın belki de en çekici avantajı yatırım getirisidir. Baskı maliyeti yok, tv-radyo yayın ücreti yok, posta ücreti yok, reklam ücreti yok. En ekonomik pazarlama kanalı desek yanlış olmaz. Doğrudan Pazarlama Derneği’ne göre, eposta pazarlaması, SEO, Adwords ve sosyal medya pazarlamasından daha iyi ve karlı olarak 1$ harcama karşılığında 40$ kazanç getirmektedir.

 

Kısacası, Email pazarlama bir zorunluluktur.

 

Günümüzün değişen dijital dünyasında, eposta pazarlama bir arka koltuk olma eğilimindedir. Ancak, işletmeniz için bu kanalı kullanmıyorsanız şu an MailGraf ile iletişime geçebilirsiniz. Email marketing, birçok kişi tarafından göz ardı edilen, hedeflenebilir, paylaşılabilir, güvenilir, ölçülebilir ve düşük maliyetli bir araçtır. Güvenilir bir email pazarlama danışmanıyla çalışmak bu süreci basit ve uygun maliyetli hale getirir. Stratejik bir yaklaşım, doğru bir uzman ve güçlü bir mesajla işletmeniz email pazarlamacılığından oldukça fazla yararlanacaktır.

 

Eğer bu yazıyı okuduysanız, Spama Düşmeden Toplu Mail Gönderilir mi? yazımızı da okuyup paylaşabilirsiniz.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü