Email Pazarlamada Kişiselleştirme Neden Önemli?

email pazarlama kişiselleştirme

Bir alıcı, bir email mesajında ne kadar kişisel olarak hedeflenirse, bu durum kendisini özel hissetmesine ve mesajı daha dikkatli okumasına sebep olur. Bu durum, email kampanyalarında başarı faktörünü olumlu anlamda etkiler ve email açılma oranları üzerinde belirleyici bir unsurdur. Peki, email pazarlamada kişiselleştirme (personalization) neden özellikle önemlidir?

E-bülten kampanyaları, çok az emek ve düşük maliyetler ile birçok alıcıya aynı anda kısa sürede gönderilebilir. Bununla birlikte alıcı, mesajın kendisine özel olup olmadığını veya kişisel olmayan bir toplu mail gönderimi yapıldığını bir bakışta anlayabilir. Sonrasında, gelecek e-bülten mesajları ile ilgilenmez veya görmezden gelir. Bunun için, alıcılara ad ve soyadlarıyla hitap eden e-mail mesajlarının ötesinde mailing tasarımının da alıcıya uygun olması gerekiyor.

Alıcıların dikkatini nasıl çekersiniz?

E-posta alıcılarınız öncelikle konu satırını görür ve konunun etki gücüne göre maili açıp açmamaya karar verir. Bu nedenle, konu satırında “kişiselleştirme” kullanmak mantıklıdır. Bunu yapabilmek için MailGraf ile toplu mail gönderimi yaparken konu satırında AD ve SOYAD vb değişkenler kullanabilirsiniz. İlgili kişinin ad ve soyadlarını sistem otomatik olarak konu satırına yerleştirecektir. Örnek olarak, “Sayın [AD] [SOYAD], sadece size özel yeni bir teklifimiz var!” şeklinde bir kullanım yapılabilir.

Mailing gönderimlerinde kişiselleştirme kullanılabilecek yerler:

  • Konu satırı
  • Ön izleme metni
  • E-bülten içeriğindeki metin başlangıcı veya metin içerisinde herhangi bir yerde

Kişiselleştirmeyi sadece Ad ve Soyad olarak düşünmeyin. Kişilere ait doğum tarihi, şehir, ilçe, ülke, üye numarası, fatura tutarı, üyelik başlangıç ve bitiş tarihleri, departman, bölüm, kişisel tercihler gibi birçok detayı mailing tasarımlarında veya konu satırında kişiye özel olacak şekilde gösterebilirsiniz.

Sağlıklı kişiselleştirme yapabilmek için toplu mail listesinde email adreslerinin yanı sıra ne kadar çok kişisel bilgi olursa eliniz o kadar güçlü olacaktır. Örneğin, üyelerinizin hepsine ait doğum tarihleri bulunuyorsa her üyeye özel olarak doğum günlerinde ismi ile hitap ederek otomatik doğum günü kutlama maili gönderebilirsiniz.

Mantıklı olarak düşündüğümüzde, ad ve soyad ile hitap ederek gönderilen emailleri mutlaka açıyoruz. Aynı şekilde empati kurarak email pazarlama kampanyaları tasarlanıp gönderildiğinde, sonuçlar tatmin edici olacaktır.

Kişiselleştirilmiş mailing

Kişiselleştirme ve Segmentasyon farkı nedir?

Kişiselleştirme, yukarıda kısaca açıklandığı gibi bir e-bülten içeriğini kişiye uygun hale getirme çabasıdır.

Segmentasyon, gönderilecek hedef kitlenin ilgi alanlarına göre sınıflandırılması işlemidir.

Örneğin, mailing kampanyası sadece “sağlık sektörü” odaklı yapılacaksa alıcı hedef kitle listesini “doktorlar, hastaneler, sağlık kuruluşları vb” şekilde segmente etmek gerekir. Hedef kitle listesi sektörel olarak segmente edildikten sonra kişiselleştirme de yapılmalıdır. Örneğin “Sayın Prof. Dr. [AD] [SOYAD], etkinliğimize davetlisiniz!” şeklinde bir hitap kullanılırsa bu mail %99 ilgili alıcı tarafından açılacaktır.

E-bültenlerinizde kişiselleştirme yapmak veya e-mail listelerinizi segmente etmek hakkında sorularınız olursa MailGraf destek ekibine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü