Email doğrulama neden gerekli?

Email Doğrulama

E-posta pazarlamasının en zararlı yönlerinden biri, geçersiz email adreslerine toplu mail göndermektir. Geçersiz email adreslerinin diğer adı “yansıma (bounce)”dır. Bounce ise “Hard bounce (kalıcı yansıma)” ve “Soft bounce (geçici yansıma)” olarak ikiye ayrılır. Listenizde onbinlerce e-mail adresi olabilir, email doğrulama hizmeti ile kısa sürede listenizdeki çalışmayan – geçersiz adresleri temizleyebilirsiniz.

Geri dönüşü yüksek email pazarlama çalışmaları için biraz emek harcama ve planlama gerekmektedir. Aşağıda toplu mail liste doğrulamasının e-posta pazarlama planınızda neden olması gerektiğini inceliyoruz.

Email doğrulama hakkında daha detaylı bilgi için Email Doğrulama (Email Verification) Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

DOĞRU Gelen Kutusuna ulaşın

E-postanızı tasarladınız, test ettiniz ve gönderdiniz. Teslimat oranınız iyi görünüyor, ancak tüm bunlardan sonra bile e-postanız hala alıcının gelen kutusuna ulaşmadı. Muhteşem e-posta kampanyanızın, müşterilerin onu okuyacağı bir e-mail adresine ulaşmadıktan sonra bir anlam ifade etmeyecektir.

E-posta adreslerinin bakımı ile ilgilenilmediyse, e-postanızın önemsiz bir klasöre “iletilmesi” muhtemeldir ve okunması pek olası değildir. Bu durumda, özellikle eski tarihli ve güvenmediğiniz toplu mail listelerinizin öncelikle bounce (yansıma) oranlarını toplu olarak test etmeli ve yansıma oranı sonucu %10 üzerinde çıkarsa listenizi ilk gönderimden önce email doğrulama hizmeti kapsamında temizlemeniz gerekmektedir.

Domain itibarınızı koruyun

Firmanıza ait email adres uzantınız kötü bir domain itibarına ulaştıktan sonra bu hasarı geri almak zordur. Teslim edilmeyen e-postalar ve spam tuzakları, gönderenin itibarını gerçekten mahveder ve gelen kutularına ulaşımınız engellenir.

Özellikle GDPR / KVKK uygulandığında, üyelerinize veya müşterilerinize ait bu değerli e-posta adreslerini kazanmak ve listenize ekleyebilmek çok çaba gerektirebilir. İhtiyacınız olan son şey, mesajınızı iletmenizi engelleyen dijital engellerdir.

İşletmenize, mail sunucunuza ve firma alan adı (domain) itibarınıza zarar vermeden önce sorunlu e-mail adreslerinin iyice gözden geçildiğinden, temizlendiğinden emin olmalısınız. Bu işlem mutlaka ilk toplu mail gönderiminden önce yapılmalıdır. Bounce oranı yüksek bir listeye gönderip, domain itibarına ve IP adreslerine zarar verdikten sonra yapılacak liste temizleme işleminin bir anlamı olmayacaktır.

Maliyetlerinizi düşürün

İnsanların iş ve özel yaşamlarında mutlaka değişimler yaşanabilir. İş değiştirme, evlenme ve adres taşıma gibi günlük gelişmeler sonucunda birçok e-mail adresi gereksiz hale geleceğinden, e-posta listenizin bütünlüğünü etkileyebilir.

Email doğrulama ile çalışmayan e-maillerin toplu olarak temizlenmesinin ardından ulaşılmayan veya artık etkin olmayan hesaplara e-posta göndermek için ekstra ödeme yapmanıza gerek olmaz.

MailGraf Email Doğrulama hizmeti, hasarlı ve geçersiz e-posta adreslerini tek bir tıklamayla listenizden hızlı ve kolay bir şekilde toplu olarak kaldırabilir veya segmentlere ayırabilir. Artık e-postalarınızı yalnızca geçerli abonelerin e-mail adreslerine güvenilir bir şekilde gönderebilirsiniz. Sonrasında yüksek mail açılma oranları, yüksek domain itibarı ve düşük yansıma (bounce) oranları elde ederek başarılı email marketing kampanyalarının altına imza atabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü