Email Doğrulama (Email Verification) Nedir?

mailgraf email doğrulama

Bir eposta pazarlama kampanyasının başarılı sayılabilmesi için bu kampanyada kullanılan email listesinin sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Eğer listenizde yüksek oranda geçerli, güncel olmayan eposta adresi varsa bu listeye gönderim yapmış olduğunuz IP’ler bundan olumsuz etkilenecek, hatta kara listeye alınacaktır. Bu sebeple gönderim yapılan toplu mail listesinin geçerli olmayan email sayısının (bounce) düşük oranda olması şarttır. Tavsiye edilen oran % 5 – 10 arasıdır. Diğer ismi HardBounce ( Kalıcı Yansıma ) veya SoftBounce ( Geçici Yansıma )’dır. Bu oranı minimize etmek için email doğrulama işlemi yapmanız gerekmektedir.

HardBounce Nedir?

Kısaca, silinmiş, artık mevcut olmayan email adreslerine verilen isimdir. Diğer ismi kalıcı yansıma‘dır. Yani bu adreslere e-mail gönderdiğinizde göndermiş olduğunuz mail ulaştırılamaz ve sizin sisteminize bir email ulaştırılamadı mesajı gelir. Neden ulaştırılamadığını da bu mesajdan görebilirsiniz. Bu şekilde kalıcı bir yansıma olmuş olur.

SoftBounce Nedir?

Gönderim yaptığınız emaile ait sunucu meşgulse, posta kutusu doluysa, yönlendirme varsa bu durumda softbounce (geçici yansıma) olur. Bu sebepler ortadan kalktığında epostanız ilgili kişiye ulaştırılır.

Aşağıdaki grafikte örnek bir toplu liste kontrol sonucu gösterilmiştir.

email doğrulama hizmeti

Sonuç olarak, email marketing kampanyanızda etkili bir şekilde kullanabileceğiniz temiz bir eposta listesi elde edeceksiniz. Daha az bounce oranı, daha çok inbox ve ulaşılabilirlik…

E-Mail Doğrulama Nasıl Çalışır?

Toplu mail gönderimlerinden önce listenizi kontrolden geçirerek ulaşılamayan email adreslerini tespit edip temizleyebilirsiniz. Peki nasıl? Öncelikle toplu mail listelerinizi Bounce Kontrol Sistemi’ne yükleyerek kontrol başlatıyoruz ve oradan çıkacak sonuca göre size bilgi veriyoruz. Alttaki resimde örnek bir liste kontrol sonucu yer almaktadır.

Toplu eposta liste doğrulama

Yüksek performansla çalışan sunucu ve geniş veri tabanına sahip MailGraf email doğrulama sistemi ile toplu email listenizdeki her bir email adresini “söz dizimi, eposta sunucusu, spam tuzağı, cinsiyet, coğrafi konum, tek kullanımlık adresler, MX kayıtları, robinson liste kontrolü, devlete ait eposta adresleri” kriterlerine göre detaylı olarak test eder ve %90 doğrulukla size sonuç verir.

Aşağıdaki resimde kontrol kriterlerini görebilirsiniz.

Email doğrulama kriterleri

Email Doğrulama Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Büyük email listeleri en azından iki haftada bir kontrol edilmelidir. Daha küçük listeler aylık olarak kontrol edilebilir. Müşteri datalarınızda bulunan email adresleri zamanla işten ayrılma, epostayı kullanmama vb sebeplerden dolayı kapanabilir, silinebilir ya da posta kutusu dolu olabilir. Bu sebeplerle doğrulama işlemine önem vermenizi tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsedilen kriterler doğrultusunda toplu mail listeleriniz %90’lık bir oranla doğrulanır.

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü