E-Ticaret ve Eposta Pazarlaması

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ticaretin yönü de değişti. Yapılan incelemelere göre fiziksel mağaza üzerinden yapılan satışlar e-ticaret siteleri üzerinden yapılan satışların oldukça gerisinde. Bunun sebebi, ürün ve fiyat karşılaştırmalarının kolaylaşması, müşterinin ürün detaylarını web site üzerinden daha detaylı inceleyebilmesi, ücretsiz kargo imkanları gibi sıralayabiliriz. Bazı zamanlar da ürünü mağaza da görüp daha sonra web üzerinden daha uygun fiyat avantajıyla sipariş verilebilir. Rekabet ve ticaretin seyri böylesine değişmişken, şirketler de bu duruma ayak uydurmak zorunda kaldılar. Mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak için arama motoru reklamları, SMS gönderimleri, sosyal medya, TV reklamları, eposta pazarlaması gibi kanalları en etkin kullanan şirketler daha kazançlı çıkmaktadırlar.

Bu durumda yazımızın konusu olan e-ticaret siteleri diğer kanalların yanı sıra eposta pazarlamayı nasıl daha aktif kullanabilirler? Başlayalım.

Ziyaretçi Analizi

E-ticaret sitelerini birer fiziki mağaza olarak düşünebiliriz. Gün içerisinde bir mağazaya birçok müşteri gelir, ürünleri inceler, fiyatlarına bakar, bazılarını dener ve bu müşterilerden bir kısmı satın alma gerçekleştirir. Web üzerinde de durum bundan farksızdır. birçok kişi siteyi ziyaret eder, sayfalar arasında dolaşarak ürünleri inceler, karşılaştırır ve uygun görürse satın alır. E-ticaret sitelerinde amaç ziyaretçiler hangi kaynaklardan siteye geldiler? Hangi sayfalara baktılar? Hangi ürünleri incelediler? Hangi ürünleri satın aldılar? veya Hangi ürünleri sepete ekleyip satın almadan sayfadan çıkış yaptılar? gibi verileri analiz etmektir. Bunların yanında çeşitli analiz araçları kullanarak ziyaretçilerin yaş, cinsiyet, şehir vb bilgilerini de incelemek gerekir.

eposta pazarlaması ziyaretçi analizi

Verileri elde edip sınıflandırdıktan sonra kişiye özel eposta gönderimi yapılabilir. Örneğin, kadınlara özel ürünler sadece kadınlara gönderilebilir.

Eğer eposta pazarlaması bu yönde kullanılırsa geri dönüşüm oranları yüksek olacaktır.

E-Bülten Kayıt Formu

Web sitelerinde çok sık karşılaştığımız bir özelliktir ve her e-ticaret sitesinde mutlaka bulunmalıdır. Bu sayede müşterilerden bir takım bilgiler alınabilir. Tabi bu noktada formların çok uzun olmaması ve çok detaylı bilgiler istememesi gerekmektedir. Aksi halde birçok müşteri uzun formları doldurmak istemeyecektir. Belli başlı bilgiler alınabilir. Email adresi, ad soyad gibi. Eğer ad soyad bilgileri alınırsa müşterilere gönderi yaparken mutlaka kişiselleştirilmiş mail gönderimi yapılmalıdır. Bu şekilde toplu mail açılma oranları en az 2 kat artacaktır.

ebülten kayıt formu

E-bülten kayıt formu için MailGraf API ve WordPress eklentisini kullanabilirsiniz.

E-Bülten Şablonu

Verileri topladıktan sonra artık uygun kişilere uygun eposta gönderimi yapabilirsiniz. Mailing tasarımı da bu noktada çok önemlidir. Kurumsal kimlikten ödün vermeden eposta pazarlaması standartlarına uygun göze hoş gelen tasarımlar yapılırsa geri dönüşüm oranları pozitif yönde olacaktır. Ebülten şablon tasarımı için bazı alternatifler var. Bunlar:

  • Photoshop: Genellikle kurumsal firmaların tercih ettiği yöntemdir. Photoshop üzerinde görsel düzeyi yüksek bir şablon tasarlanır ve bu tasarım HTML kodlara çevrilir. Sonrasında email pazarlama paneline import edilerek gönderim yapılır.
  • Sürükle & Bırak Editör: Eposta pazarlaması uygulamalarında bulunan bir özelliktir. Çeşitli görsel ve metinler ile birlikte şablon editöründe tasarım yapılır. Bu konuda MailGraf mailing editörünü incelemenizi tavsiye ederiz.
  • Diğer Uygulamalar: Mail tasarımları için ücretli ve ücretsiz bazı programlar bulunmaktadır. Bu programlarda sürükle bırak mantığıyla yapılan tasarımlar .zip dosyası olarak indirilir.

Eposta Pazarlaması Detaylı Raporlama

Toplu mail gönderimi yapıldıktan sonra en önemli nokta bu gönderimin sonuçlarının ne kadar doğru ölçülebilir olduğudur. Maili açanlar, şablon üzerindeki linklere tıklayanlar, ulaşmayan email oranları, abonelikten ayrılan kişi sayıları gibi veriler en önemlileridir. Örneğin email açılma oranları düşükse bir sonraki gönderimde daha farklı ve etkileyici bir mailing konu satırı yazılabilir. Bildiğiniz gibi epostalar gelen kutusuna düştükten sonra ilk bakılanlar: Gönderici İsmi ve Konu Satırı‘dır.

Eğer tıklama oranları düşükse, mailing içeriğinde daha etkili görseller ve harekete geçiren ifadeler kullanılabilir. Bu arada email içeriğinde fazla sayıda link bulundurmak sağlıklı değildir.

toplu mail raporlama

Ulaşmayan mail sayıları (Bounce) fazla ise hata kodları incelenmeli ve mail sunucu kısmında gerekenler yapılmalıdır.

Abonelikten ayrılan kişi sayısı (Unsubscribe) fazla ise bu kişilere uygun içerik gönderilmemiş demektir. Çünkü insanlar kendilerine değer katan ve avantaj elde edebilecekleri işletmelerden email almayı isterler. Bu yüzden verilerin sınıflandırılmış olması önemlidir.

Sonuç

Yukarıda anlatılan özelliklerin hepsini ve daha fazlasını MailGraf‘ta bulabilirsiniz. Sistemimizi incelemek isterseniz bize ulaşabilir ve online demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzak masaüstü bağlantısı ile sizi kendi bilgisayarımıza davet ederek çok kısa sürede online sunumunuzu gerçekleştirmiş olacağız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü