Email Pazarlamasının Avantajları

email pazarlamanın avantajları

Email pazarlaması (email marketing), elektronik posta kullanmak suretiyle yapılan doğrudan pazarlama türü olarak biliniyor. Doğrudan pazarlama olarak email pazarlama iç ve dış pazarlaman birleşmesi olarak da düşünülebilir. Son yıllarda sosyal medya ile başa baş gelmiş olsa da email pazarlamasının avantajları hala azımsanmayacak ölçüdedir. İşletmeler ve markalar gönderdikleri emailin konu satırında tüketicinin ilgisini çekmeyi ve mailin içeriği hakkında bilgi vermeyi amaçlarlar. Alıcı bu içerik ile ilgileniyorsa iletiyi açar. Yapılan çalışmalara bakıldığında pazarlama amaçlı gönderilen bir epostanın açılmasında çok önemli olan 3 faktör vardır:

  1. Gönderen kim?
  2. Konu nedir?
  3. Gönderilen zaman

Gönderen Kim?

Eposta alıcıları kampanyalardan haberdar olmak, gelişmeleri takip etmek, şikayet ve öneri gönderimi yapmak için istediği markaların bir emailini gelen kutularında gördüklerinde bunu açma ve detaylarını inceleme eğilimleri oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak büyül ve güvenilir markaların da epostalarının açılma oranları oldukça yüksektir. Devam edersek finans ve hukuk bağlamında alınan iletilerin açılma oranları da oldukça yüksektir.

Mail Gönderim Konusu Nedir?

Eposta alıcılarının davranış incelemelerinin sonuçlarına bakıldığında gönderene ve konuya bakıldıktan sonra detayının incelenmesidir. Bu yüzden kullanıcıların ilgisini çekmek açısından konu satırı oldukça önemlidir. Aslında bu konuyu email pazarlaması nasıl yapılır adlı yazımızda incelemiş olsak da şimdi daha detaylı ele alıyoruz.

Özellikle fırsat, uyarı, hediye ve bilgilendirme amacıyla gönderilen mailler daha çok ilgi görmektedir. Ayrıca alıcının ilgisini en yüksek düzeyde tutabilmek için farklı metotlar da önerilmektedir. Yalnızca emailde değil diğer dijital pazarlama çalışmalarında da dönüş oranını artıran bu metotlara göre alıcıya soru cümlesi ile yaklaşmak, onu heyecanlandırmak, panikletmek, rakam kullanmak gibi davranışlar önerilebilmektedir. Örneğin: “Kalp sağlığınızı tehdit eden unsurlar”, “İşte tüm dünyanın yoğun ilgi gösterdiği kampanya”.

Gönderilen Zaman

Bir emailin kimden geldiği ve konusunun ne olduğuna ek olarak o mailin alıcı tarafından ne zaman görüntülendiği de önemlidir. Alıcıların hafta başı, hafta ortası ve hafta sonu farklı tür emaillere duyarlılığı artmaktadır. Örneğin Cuma günü bir hafta sonu etkinliğiyle ilgili eposta gönderen bir gönderici aynı emaili hafta başında gönderdiğinden daha iyi bir geri dönüş elde edebilir.

Günlerde olduğu gibi günün saatleri de emaillere verilen tepkiler açısından farklılık göstermektedir. Bir alıcının işine başladığı sabah saatleri ile akşam saatlerine doğru aldığı aynı epostaya verdiği tepkiler aynı olmayacaktır.

Bu faktörlerin emailin gönderildiği kitlenin yaş, sosyo ekonomik durum gibi etmenlerden önem değerleri açısından değişiklik gösterebilir.

Email pazarlama çalışmaları kapsamında gönderilen iletilerin okunmasıyla ilgili bir önemli noktaya daha dikkat çekmek gekeir. Bu da, mobil cihazlar üzerinden email okuma alışkanlığının masaüstü cihazlara göre daha fazla olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden email tasarımı yaparken mobil okuyucuların oranını hesaba katarak iletinin mobil uyumlu olmasına önem vermek ve göndermeden çeşitli görünürlük testlerinden geçirmek gerekir.

İşletmeler için Email Pazarlamasının Avantajları

İşletmeler için email pazarlama kullanımının avantajlarını sıralayalım:

1# Alıcılar tarafından epostalar düzenli okunmaktadır

Birçok iletişim yönteminde alıcıların o mesajlar karşılaşacağını garanti etmek oldukça zordur. Bu konuda oldukça iddialı olan mobil pazarlama alanına ek olarak email pazarlamasında da birçok kullanıcıya nokta atışı şeklinde mesajın ulaşacağı çok yüksek ihtimaldir. Birçok email kullanıcısı düzenli olarak email hesaplarını kontrol etmektedir.

2# Ölçümlenebilir geri dönüş imkanı vardır.

Örnek olarak AdWords reklam çalışmalarımızda sitemize veya reklamımıza tıklayan kişi sayılarını hatta birçok detaylarını biliriz. Ancak bu kişilerin kim olduklarını bilmeyiz. Bu yüzden daha sonra bu kişilere nokta atışı gönderi yapma imkanımız yoktur. Ama email pazarlamada durum böyle değildir. 250.000 kişiye gönderdiğiniz emaili hangi kişilerin açtığını, hangi cihazdan açtıklarını ve içerikteki linkleri kimlerin tıkladığını bilirsiniz. Detaylı raporlama paneli bu konuda çok yararlı bilgiler vermektedir. Daha sonra bu kişilere tıkladıkları ürün linkine bağlı olarak o ürün hakkında özel teklifler gönderebilirsiniz.

toplu mail gönderme

Email pazarlama çalışmalarında önemli bir kavram da spam’dır. Spam nedir konusunu detaylı incelemiştik. Spam email, alıcının izni dışında gönderilen email olarak özetlenebilir. Eposta pazarlamasında gönderilen emaillerin alıcı tarafından spam olarak algılanmaması çok önemlidir. Son yıllarda çok fazla artan spam gönderiler yüzünden eposta pazarlaması zarar görmüştür. Alıcının gelen kutusunda bulunan onlarca spam email içerisinden kendisine gerçekten fayda sağlayacak emaili görüp tıklamasının oranı biraz azalmıştır. Deneyimlerimizden yola çıkarak kabaca bir işletme mesajının gönderildiği kullanıcıların %1’nin emailin detayını açtığını ve bunların da neredeyse %25’inin detay ile ilgilendiğini söyleyebiliriz.

Başka yerlerden edinilen email listelerine yapılan gönderime izinsiz pazarlama denmektedir. Bu durum hem marka değeri hem de güvenilirlik açısından büyük zararlar getirmektedir. Bu yüzden işletmeler sadece kendi hedef kitlelerine gönderi yapmalıdır. Zaman içerisinde izleyecekleri farklı stratejiler ile email listelerini genişletmeleri mümkün olabilir. Email pazarlama stratejinizi belirlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü