Email Marketing: Toplu Mail Gönderici Maili ve Gönderici İsmi

Mail marketing gönderileri yapmak isteyen müşterilerimizden aldığımız en çok sorulardan ikisi “Gönderici İsmi Ne Olacak?“, “Gönderici Maili Nasıl Görünecek?” . Toplu mail gönderimleri düzenlerken bir takım temel ayarlamalar bulunmaktadır. Gönderici ismi, gönderici mail adresi, yanıtlama mail adresi. Gönderici ismi belirleyerek müşteriye maili nereden aldığının bilgisi verilir. Gönderici mail adresi, toplu mailin hangi mail adresinden geldiğinin bilgisini verir. Yanıtlama mail adresi belirterek de maili açan müşteri yanıtlamak istediğinde kolaylıkla yanıtlaması sağlanır.

Toplu Mail Gönderici Bilgileri

 

inbox mail gelen kutusu görünümü

  1. Gönderici İsmi: Mailin “Beyatlı Foto” tarafından gönderildiğini gösterir. Tanınan firmalardan alınan mail açılma oranları oldukça yüksektir.
  2. Mail Konu Satırı: Gönderilen iletininin konusunun ne olduğunu belirtir. Mail açılma oranlarının yüksek olmasında etkili konu satırı kullanımı doğrudan etkilidir.
  3. Ön İzleme Metni: Özellikle Hotmail, Outlook ve Gmail kullanıcılarının da bildiği gibi biz daha maili açmadan bize mail ile ilgili özet bilgi veren kısımdır. Toplu mail panelinden bu bölümle ilgili ayarlamayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu kısımlar müşterinin maili açıp açmamaya karar verdiği en kritik noktalardır. Dikkat edildiği gibi inbox’ta gönderici mail adresi bilgisi ilk etapta görünmemektedir. Gönderici maili mail açıldığında görünecektir.

inbox mail gelen kutusu görünümü2

Toplu Mail Gönderirken Gönderici Mail Adresi Nasıl Olmalı?

Hepimizin bildiği gibi hosting şirketlerinin neredeyse tamamı müşterilerine sağladığı mail hizmeti ile toplu mail göndermelerine sıcak bakmamaktadırlar. Bu şekilde gönderim yapılmak istendiğinde belirli limitlendirmelerle karşılaşılıyor. Eğer limite takılmadan ve kara listeye düşme riski olmadan toplu eposta göndermek istiyorsanız profesyonel ölçüde hizmet veren mailing firmaları ile anlaşmalısınız.

Toplu mail gönderimleri normal mail gönderimlerinden farklı olduğu için bu tarafta biraz daha farklı ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin kendi kullanmış olduğunuz mail adresi ile gönderi yapamayabilirsiniz. Bu kısımda mail adresinizin sonuna size hizmet sağlayan firmaya ait bir subdomain eki gelebilir. Bu gönderici mail adresidir. Örneğin, kullandığınız mail adresi iletisim@mailgraf.com ise iletisim@mailgraf.*****.com şeklinde görünebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum gönderi performansınızı etkilememekte ve gelen kutusunda müşterinin ilk etapta gördüğü bir alan olmamaktadır. Zaten müşteri maili kendisiyle ilgisiz bulursa maili açmadan silecektir.

Ancak yine de kendi mail adresinizden göndermek istiyorsanız bu mümkündür. Anlaşmış olduğunuz toplu mail firmaları size bu konuda destek sağlayacaktır. Size verecekleri NS yani Name Server ( Sunucu İsmi ) değerlerini kullanmış olduğunuz hosting ayarları içine tanımladığınızda kısa bir sürede kendi mail adresiniz görünerek toplu mail gönderebileceksiniz. Ayrıca email marketing çalışmaları için özel bir mail adresi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü