Bakış Açısı: Toplu Mail Gönderelim, Verimli Olursa Gönderime Devam Edelim

toplu mail pazarlama

Gün içerisinde birçok işletme yetkilisi ile görüşmeler yapıyoruz. Görüştüğümüz işletmeler arasında hali hazırda düzenli olarak eposta pazarlama sistemlerini kullanan ancak farklı bir yapıyı tercih etmek isteyen firmalar olduğu kadar daha önce hiç eposta pazarlama kanalını kullanmayan firmalar da bulunuyor. Toplu mail gönderimi üzerine burada iki farklı bakış açısı var. Biz ikinci bakış açısını değerlendireceğiz.

Email pazarlama otomasyonu kullanan ancak değişime gitmek isteyen müşterilerin bazı gerekçeleri vardır. Nedir bunlar?

 • Kullanılan yazılımın yetersizliği
 • Satın alımdan sonra yetersiz teknik destek
 • Maillerin hedefe ulaşmaması, spama düşmesi
 • Yüksek maliyetler
 • Detaylı raporlama yetersizliği

Yazımızın konusunu oluşturan “Toplu mail gönderelim, verim alırsak devam ederiz” düşüncesini detaylandıracağız.

Süreklilik

Daha önce hiç email pazarlama çalışması yapmamış ancak çevresinden duyarak toplu mail gönderimini merak eden ve kullanmak isteyen müşterilerde bu şekilde bir düşünce olması doğaldır. Bu konu hakkında hem ülkemizde hem de yurt dışında bulunan büyük işletmelerin email pazarlama üzerine neler yaptığına bakabiliriz. Email pazarlamayı sürekli ve etkili kullanmaktadırlar. Düzenli olarak e-bültenler gönderirler. İyi tasarlanmış bültenler gönderirler. Çünkü bu şirketler eposta pazarlamanın olumlu etkisinin farkındadır.

Örneğin büyük bir giyim mağazasını ele alalım. Haftalık ortalama 3-4 e-bülten gönderir. Bu bültenlerde farklı ürün grupları bulunur. Reklamı yapılan ürünler belirli dönemlerde değişmektedir. İlgili giyim mağazasını biraz daha incelediğimizde sadece email pazarlamayı kullanmadığını görürüz. Bunun yanı sıra TV reklamları, SEO, sosyal medya duyuruları, içerik pazarlaması, Google Ads reklamlarını da kullanırlar. Email pazarlama da bu tanıtım halkasının bir parçasıdır.

Bir işletme toplu mail göndermeden önce yazılımı test edebilir, bazı test gönderileri yaparak görsel değerlendirmelerde bulunabilir ancak hiçbir zaman bu çalışmadan ne kadar verim elde edeceği konusunda sadece bir gönderime bağlı kalarak net bir yargıya varamaz. Bunun sebebi maili açan müşteri davranışlarının belirli dönemlerde değişkenlik göstermesidir. Müşteriler her an satın almaya hazır olmayabilir ya da içinde bulunduğu zamanda emaili açmayabilir ancak gönderimlere devam edilirse farklı mail konusu ve içeriği ile alıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Analiz

Bizim tavsiyemiz eposta pazarlamanın düzenli olarak ( tabi hedef kitleyi sıkmadan ) kullanılması yönündedir. İlk gönderiminizi yaptığınızda raporlama verilerinin netleşmesi ortalama 1 hafta sürebilir. Bu süre sonunda rapordaki veriler analiz edilir. Açılma ve tıklama oranlarında bir düşüklük varsa sonraki gönderimlerde içeriğinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin mailing konu satırına daha etkili ve vurucu bir cümle yazarak müşterinizin ilgisini çekebilir ve tanıtım mailini açmalarını sağlayabilirsiniz. Konuyla ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mail açılma oranlarınız sizi memnun etmediyse diğer gönderilerinizde müşterilerinize ismiyle hitap ederek kişiselleştirilmiş mail gönderimleri yapabilirsiniz.

toplu mail pazarlama süreçleri

Toplu Email Gönderimine Yeni Başlayacaklar için Önemli İpuçları:

 1. Kendi müşterilerinize ait eposta listelerini kullanmalısınız. Ayrıca eposta listenizde mail adreslerinin yanı sıra müşterilerinize ait isim, soyisim vb. bilgiler de yer alırsa email pazarlama çalışmalarınızın verimini 2 kat artırabilirsiniz. Belirli yerlerde satılan sektörel toplu mail adresleri ile başarıya ulaşmanız asla mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte markanızla ilgili kötü bir bakış açısı oluşturacaksınız.
 2. Subdomain kullanmalısınız. Ciddi anlamda email pazarlama yapmak istiyorsanız bu gönderiler için özel bir subdomain belirlemeniz kendi gönderici skorunuzu yani IP itibarınızı (IP reputation) oluşturmada oldukça önemlidir. Örneğin iletisim@mailgraf.com yerine ebulten@e.mailgraf.com
 3. Kurumsal email şablonunuz olmalı. Global ve büyük şirketlerden örnek verecek olursak, gönderilen şablonların genel bir taslağı bulunmaktadır. Sadece her gönderiye özel olacak şekilde şablon üzerinde bazı ürün resimleri, yazılar, başlıklar değişmektedir. Sık sık e-bülten tasarımınızı değiştirmeniz alıcıların kafasını karıştırabilir. Kötü tasarlanmış bir ebülten şablonu kullanırsanız da müşterinizden beklediğiniz ilgiyi göremeyebilirsiniz.
 4. Mailing firma seçimine dikkat etmelisiniz. Bu konu hakkında yukarıda bahsetmiştik. Tercih edeceğiniz firmada bulunması gereken özellikler:
  • Güçlü bir altyapı ve spama düşmeden toplu mail gönderimi
  • Kesintisiz müşteri desteği
  • Kapsamlı veriler sunan güçlü bir toplu mail gönderim programı
  • Email pazarlama danışmanlık hizmeti
 5. Temiz email pazarlama listelerine sahip olmalısınız. Örneğin 10.000 email adresi içeren bir listeyi 6 ay sonra kontrol ettiğinizde listedeki sayının 8.500 – 9.000’e düştüğünü görebilirsiniz. Listenizde bulunan epostalardan bazıları silinmiş, bazıları da teknik sorunlar nedeniyle çalışmıyor olabilir. Bu durumda olan email adreslerine bounce (yansıma) adı verilir. Siz gönderim yaparsınız ancak belirli hata kodlarıyla birlikte mesajınız alıcıya ulaşmaz. Çözüm olarak email listelerinizi belirli dönemlerde email doğrulama hizmeti ile temizleyebilirsiniz. Bu şekilde kötü bir listeye gönderim yaptığınız için spam filtrelerine takılma ihtimaliniz daha az olacaktır. Konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki verilere göre email pazarlama çalışmaları doğru ve düzenli yapılırsa verimli olması kaçınılmaz olacaktır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için MailGraf dijital pazarlama uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü