6 Adımda İzinli Toplu Mail Gönderimi Nasıl Yapılır?

izinli toplu mail gönderimi

İzinli pazarlama, müşterilerinizin online veya fiziki alışveriş sırasında kendi istekleriyle vermiş oldukları kişisel bilgiler kullanılarak yapılan pazarlama faaliyetleri olarak tanımlanabilir. İzinli toplu mail konusunu yakından ilgilendirir.

İzinli pazarlama bakış açısında müşteriler kendi ilgi alanlarını, beğenilerini reklamverenlere web sayfalarındaki formlar, stand formları vb araçlarla kendi istekleriyle belirterek (Opt in) aslında bir bakıma pazarlamacılara yardımcı olmuş olurlar. Bu anlamda tüketiciler hangi reklamları görmek istediklerine kendileri karar vermiş olur.

Bu veriler ışığında eposta pazarlama kampanyaları için şirketler önceden izin alınmış email listelerine gönderim yapmalıdırlar. İzinsiz mail göndermeleri halinde SPAM yapmış olacaklardır. Spam Email Nedir?

İzinli toplu mail nasıl yapılır konusuna 6 adımda göz atacağız. Toplu mail gönderimlerinde nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz. Aslında çoğunu siz de biliyorsunuz.

İzinli Toplu Mail Gönderme

1.Müşterilerinize E postanın Nereden Geldiğini Bildirin

6563 sayılı Eticaret Kanunu’nun 7. Maddesinin 3.Fıkrasına göre (3) İletide, haberleşmenin türüne bağlı olarak, iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması hâlinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere de yer verilir. Bilgisi yer almaktadır. Bu kapsamda toplu mail gönderirken gönderici ismi kısmına firma ismi yazılmalıdır.

2.Tutarlı Konu Satırı Yazın

Email içeriğinde tüketiciye vermek istediğiniz mesaj ne ise konu satırını da bu mesajın paralelinde yazmanız iyi olacaktır. Örneğin yeni bir ürününüzle ilgili kullanıcıları epostanızı açmaya zorlamak için “Hediye 300TL Kazandınız!” şeklinde yazmamalısınız. Ayrıca gönderim yaparken konu satırını “Re:” ile başlatarak sanki bir mailleşmenin devamıymış gibi bir izlenim yaratmak da kullanıcıyı yanıltmaktır.

3.Gönderdiğiniz Email bir Reklam mı?

Bilgilendirme emaillerinin yanı sıra gönderilen toplu maillerin büyük çoğunluğu reklam ve tanıtım amaçlıdır. Eğer toplu mail listenizdeki tüm kullanıcılar izinli ise izinli toplu mail göndermiş olacaksınız. Bu sebeple toplu mail göndermeden önce tüm kullanıcılardan izin almanızı tavsiye ederiz. MailGraf gibi servis sağlayıcıları bu konularda size gereken desteği sağlamaktadır. Kullanım sözleşmemize göz atabilirsiniz.

4.Gönderdiğiniz İçerikte Bir Email Adresi Verin

Her eposta içeriğinde epostayı gönderen kişi ya da şirkete ait bir email adresi bulunmalıdır. Bu durum işletmenizin güvenilir olduğunu göstermekte yardımcı olur ve alıcılarınıza eposta alımlarını devre dışı bırakma yolunda alternatif bir yol sunar.

5.Müşterilerinizin Listeden Kolayca Ayrılmasına İzin Verin (Opt Out)

İzinli toplu mail gönderme için email şablonunuza eklemiş olduğunuz “Listeden Ayrıl, Abonelikten Çık, Unsubscribe” linkinin kesinlikle çalışır halde olduğundan emin olun. Bu 6563 sayılı e ticaret kanununda da defalarca geçmektedir ve önemlidir. Kullanıcılar listenize kendi istekleriyle katıldığı gibi (Opt in) kolaylıkla da listeden çıkabilmelidirler.(Opt out)

6.Listeden Çıkmak İsteyen Müşteriniz için 10 Gün Süreniz Var

Göndermiş olduğunuz mail içeriğindeki “Listeden Ayrıl, Aboneikten ayrıl” butonu çalışmıyorsa müşteriniz size içerikte belirtmiş olduğunuz email adresinizden ulaşarak e-bülten listenizden ayrılmak istediğini belirtecektir. Bu maili aldığınız andan itibaren ilgili alıcıyı veritabanınızdan çıkarmak için yasal olarak 10 gün süreniz bulunmaktadır. MailGraf toplu mail gönderim alt yapısında ise ilgili linki tıkladığında sistem otomatik olarak o kullanıcıyı devre dışı bırakacak ve bir daha asla bu kişiye mail gönderilmeyecektir.

izinli toplu mail üyelikten ayrıl

İzinli Pazarlama için Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Toplu mail gönderme amacıyla izinli liste oluşturmak tabi ki kolay bir süreç değildir. Müşterilerinize verimli içerikler, ürünler ve hizmetler sunmalısınız ki sizden bilgi alma ihtiyacı içerisinde listelerinize kayıt olsunlar.

Örneğin çekilişler düzenleyebileceğiniz gibi listeye kayıt olmaları halinde ücretsiz kargo, indirim, hediye ürün gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz. Ayrıca PDF formatlı bilgilendirici kılavuz niteliğindeki e kitapçıklar düzenleyip müşterilerinizden bu kitapçıkları indirebilmeleri karşılığında epostalarını isteyebilirsiniz.

Hedef kitlenizden bilgi toplarken de çok uzun formlar tercih etmemelisiniz. Çünkü kimse dakikalarca online form doldurmak istemez. Öncelikle müşterinizden çekirdek bilgilerini (email, isim, telefon) isteyebilirsiniz. Sonrasında müşteriniz, sizden alışveriş veya bir işlem yapmak istiyorsa gerekli olan diğer bilgilerini de sisteme girecektir.

İzinli toplu mail pazarlama ile ilgili resmi kaynaklar olarak 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu metinlerini inceleyebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü