6 Adımda İzinli Toplu Mail Gönderimi Nasıl Yapılır?

izinli toplu mail gönderimi

İzinli pazarlama, müşterilerin online veya fiziki alışveriş sırasında kendi rızalarıyla vermiş oldukları kişisel bilgilere ticari ileti gönderilerek yapılan pazarlama faaliyetleri olarak tanımlanabilir. SMS gönderimi, telefon araması ve e-mail gönderimini bu kapsamda değerlendirebiliriz.

İzinli pazarlama bakış açısında müşteriler kendi ilgi alanlarına ve beğenilerine göre işletmelerin web sayfalarındaki online formlar, stand formları, fuar katılımları vb aracılığıyla form doldurup kayıt olarak aslında ileti almak için izin vermiş olurlar. Bu anlamda tüketiciler hangi reklamları görmek istediklerine kendileri karar vermiş olur.

Bu veriler ışığında eposta pazarlama kampanyaları için şirketler önceden izin alınmış email listelerine gönderim yapmalıdır. İzinsiz mail göndermeleri halinde SPAM yapmış olacaklardır. Spam Email Nedir?

İzinli toplu mail nasıl gönderilir konusuna 6 adımda göz atacağız. Toplu mail gönderimlerinde nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz.

İzinli Toplu Mail Gönderme

1.E-postanın kimden ve ne amaçla gönderildiğini belirtin

6563 sayılı Eticaret Kanunu’nun 7. Maddesinin 3.Fıkrasına göre (3) İletide, haberleşmenin türüne bağlı olarak, iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması hâlinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere de yer verilir. Bilgisi yer almaktadır. Bu kapsamda toplu mail gönderirken gönderici ismi kısmına firma ismi yazılmalıdır.

2.İçerik ile tutarlı bir konu yazın

Email içeriğinde tüketiciye vermek istediğiniz mesaj ne ise konu satırını da bu mesajın paralelinde yazmanız iyi olacaktır. Örneğin yeni bir ürününüzle ilgili kullanıcıları epostanızı açmaya zorlamak için “Hediye 300TL Kazandınız!” şeklinde yazmamalısınız. Ayrıca gönderim yaparken konu satırını “Re:” ile başlatarak sanki bir mailleşmenin devamıymış gibi bir izlenim yaratmak da kullanıcıyı yanıltmaktır.

3.Gönderdiğiniz e-mail reklam mı?

Bilgilendirme emaillerinin yanı sıra gönderilen toplu maillerin büyük çoğunluğu reklam ve tanıtım amaçlıdır. Eğer toplu mail listenizdeki tüm kullanıcılar izinli ise izinli toplu mail göndermiş olacaksınız. Bu sebeple toplu mail göndermeden önce tüm kullanıcılardan izin almanızı tavsiye ederiz. MailGraf gibi servis sağlayıcıları bu konularda size gereken desteği sağlamaktadır. Kullanım sözleşmemize göz atabilirsiniz.

4.Gönderdiğiniz içerikte bir iletişim adresi belirtin

Her eposta içeriğinde epostayı gönderen kişi ya da şirkete ait bir email adresi bulunmalıdır. Bu durum işletmenizin güvenilir olduğunu göstermekte yardımcı olur ve alıcılarınıza eposta alımlarını devre dışı bırakma yolunda alternatif bir yol sunar.

5.Müşterilerinizin listenizden kolayca ayrılmalarına izin verin (Opt Out – Unsubscribe)

İzinli toplu mail gönderme için email şablonunuza eklemiş olduğunuz “Listeden Ayrıl, Abonelikten Çık, Unsubscribe” linkinin kesinlikle çalışır halde olduğundan emin olun. Bu 6563 sayılı e ticaret kanununda da defalarca geçmektedir ve önemlidir. Kullanıcılar listenize kendi istekleriyle katıldığı gibi (Opt in) kolaylıkla da listeden çıkabilmelidirler.(Opt out)

6.Abonelikten çıkma talebinden sonra 3 iş günü süreniz var

Göndermiş olduğunuz mail içeriğindeki “Listeden ayrıl, Abonelikten ayrıl” linkleri çalışmıyorsa müşteriniz size e-bülten içeriğinde belirtmiş olduğunuz email adresinizden ulaşarak e-bülten listenizden ayrılmak istediğini belirtecektir. Bu maili aldığınız andan itibaren ilgili alıcıyı veritabanınızdan çıkarmak için yasal olarak 3 iş günü süreniz bulunmaktadır. MailGraf toplu mail gönderim alt yapısında ise ilgili linki tıkladığında sistem otomatik olarak listeden ayrılmak isteyen kullanıcıyı devre dışı bırakacak ve bir daha asla bu kişiye mail gönderimi yapılmayacaktır.

 

İzinli Pazarlama için Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Toplu mail gönderme amacıyla izinli liste oluşturmak kolay bir süreç değildir. Alıcılara ilgi çekici içerik, kaliteli ürün ve hizmetler sunulabilirse birçok alıcı güvendikleri web sitelerinde bulunan e-bülten formlarını doldurarak haber almak isteyeceklerdir.

Örneğin çekilişler düzenleyebileceğiniz gibi listeye kayıt olmaları halinde ücretsiz kargo, indirim, hediye ürün gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz. Ayrıca PDF formatlı bilgilendirici  e-kitapçıklar hazırlayıp web sitesinde yayınlayabilir ve müşterilerinizden bu kitapçıkları indirebilmeleri karşılığında e-postalarını isteyebilirsiniz.

Hedef kitleden bilgi toplarken çok uzun formlar tercih edilmemeli. Hiçkimse dakikalarca online form doldurmak istemez. Öncelikle müşteriden çekirdek bilgileri (email, isim, telefon) istenmelidir. Sonrasında müşteri, alışveriş veya farklı bir işlem yapmak istiyorsa gerekli olan diğer bilgilerini sisteme girecektir.

İzinli toplu mail pazarlama ile ilgili 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu sayfalarına göz atabilirsiniz.

Mart 2020’de başvuruları başlayacak olan “İleti yönetim sistemi” hakkında bilgi için İYS Nedir? yazımızı incleyebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü