2017 için Email Pazarlama Tahminleri

2017 email pazarlama tahminleri

Email pazarlama 10 yıl öncesine göre değil 5 yıl öncesine göre bile  oldukça değişti, değişmeye devam ediyor. Her zamankinden daha akıllı ve daha güçlü kullanılan mail pazarlama doğru zamanda doğru kişiye doğru içeriği sunmak için kullanılan dijital kanallardan biridir. Hızlı ve çözüm üreten email gönderim, pazarlama otomasyon yazılımlarına uygun fiyatla her pazarlamacı ulaşabilir.

Eposta pazarlamacılar için önümüzdeki yıl biraz daha aktif geçmeli, çünkü gelişen birçok teknoloji var ve bunlara ayak uydurmak lazım. Gönderim yapılan listelerin kalitesinden tutun da tek dokunuşla ödeme gerçekleştirebilecek email gönderimleri, otomatikleştirilmiş pazarlama otomasyon kurgularına kadar bir çok enstrümanı etkili kullanabilmek gerekli. O zaman gelin tahminlere bakalım hep birlikte.

2017 yılı pazarlamacıların yılı olacak!

 

TAHMİN 1

Veriye dayalı email pazarlama ön plana çıkacak

Günümüzde veritabanı uygulamalarındaki gelişmeler email pazarlama kanalını kişiselleştirme ve otomasyon açısından daha kuvvetli hale getirdi. Ancak otomasyon deyince de sistemi kurup kendi haline bırakmaktansa sürekli takip edip verileri izlemek ve güncellemek gerekir. Çünkü bu bilgiler müşteri davranışlarını ve işlemlerini içeren önemli bilgilerdir. Müşterilerinizden olabildiğince fazla veri toplamalı ve bunları sisteminize işlemelisiniz. Hedef kitlenize email gönderirken nokta atışı yapabilmeniz için bu çok önemli.

 

TAHMİN 2

Mobil ödemeler gelen kutularında yapılacak

Epostaların %68’den fazla kısmı mobil cihazlardan açılıp okunmaktadır. Trendline Interctive’den Alex Williams’ın tahmini de zaten gelişmekte ve gelecekte birçok alanda etkin konumda olacak mobil alan üzerine. Williams’a göre 2017 yılında Gmail ve Apple şirketleri bir takım parmak izi tabanlı SDK’lar geliştirecek. Sonuç olarak gelen kutumuza gelen onay postasına tıkladığımızda ödememizi yapmış olacağız gibi görünüyor. Daha neler göreceğiz kim bilir.

 

TAHMİN 3

Eposta tasarımlarında anlamlı içerik

Really Good Emails’ten Matthew Smith’in tahmini ise email tasarımlarıyla ilgili. Smith, 2017’de gelecek değişiklik dalgasının email tasarımlarının daha mobil uyumlu ve esneklik içereceğini belirtiyor. Smith ayrıca, değerli ve etkileşimli tasarımlar için geliştiriciler, tasarımcılar ve içerik yaratıcılarının veya email gönderim hizmeti sağlayıcılarının birlikte çalışarak anlamlı içerik bileşenleriyle modüler şablonlar üretmesi gerektiğini düşünüyor.

Aynen web tasarımında olduğu gibi grid ( ızgara ) sistemi göze hoş gelen ve işlevsel tasarımlar üretmek için bir fırsat olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz ekip uyumlu bir işbirliği çıkarırsa önümüzdeki 10 yıl boyunca email pazarlamanın yeri sarsılmayacaktır. Kısacası email tasarımı için daha az zaman, etkili içerik üretmek için daha çok zaman ayırmamız gerekecek.

 

TAHMİN 4

Pazarlama Otomasyonu’nda devrim olacak

Email pazarlamanın amacı doğru zamanda doğru kişilere tam da onlarla ilgili mesajları göndermektir desek yanlış olmaz. Pazarlama otomasyonu da bu alanda çalışan pazarlamacılara büyük kolaylıklar sağlıyor ve 2017 yılında da daha akılı çözümler üretileceğinden hiç şüphe yok. ZURB’ten Daniel Codella’ya göre önümüzdeki yıl otomasyon kampanyalarında daha çok seçenek göreceğiz. Gelişmiş segmentasyon sayesinde hedef kitlemize göndereceğimiz mailler üzerinde tam kontrole sahip olacağız.

İleri görüşlü şirketler önceden tasarlanmış müşteri yolculuk senaryoları ile alışveriş öncesi, alışveriş sırası ve sonrası için otomasyon entegrasyonlarını çoktan başlattılar. Şekilli ve optimize edilmiş otomasyon şablonlarıyla en acemi email pazarlamacılar bile kampanyalar oluşturup kullanabilir.

mailgraf-email-pazarlama-otomasyon

 

TAHMİN 5

Davranışsal veri pazarlamacılarının yılı olacak

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve uygulamalar hayatımızın büyük bölümünde pay sahibi. Bu yüzden önümüzdeki yıl pazarlama departmanı çalışanları için biraz daha zor geçecek gibi. Çünkü bu cihazlar aracılığıyla kurulan etkileşimleri izlemeli ve elde ettikleri bilgileri segmente etmeliler. Elde edilen bu davranışsal veriler şüphesi pazarlamacılar ve email pazarlamacılar için altın değerinde olacaktır. Tabiki bu veriler müşterinin izni çerçevesinde alınmalı ve sınıflandırılmalıdır. Örneğin bir mağazadan bir gömlek aldınız ve ödeme yaparken iletişim bilgileriniz alındı. Bu bilgilere istinaden bir zaman sonra gelen kutunuzda “aldığınız gömlek ile bu pantolonu denemek istemez misiniz” gibi bir mail görseniz ilginizi çeker herhalde. İşte doğru içerik işte doğru kişi.

 

Sonuç olarak Email pazarlama “Kişi+Profil+Amaç=Performans” formülü çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bu bağlamda kullanıcının sadece email adresi yeterli olmamakta ve daha detaylı bilgilerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu sayede kesin hedefli ve alakalı gönderimler yapabiliriz. Önümüzdeki yıl detaylı veri toplama üzerine daha fazla yoğunlaşmamız gerekiyor.

Menü