10 Adımda Başarılı E-Mail Pazarlama [Infografik]

İşletmelerin büyük bölümü herhangi bir sebepten dolayı hedef kitlelerine toplu veya transactional gönderim gerçekleştirirler. Bu sayede çok kısa zamanda büyük kitlelere ulaşılmış olur. Ancak zaman zaman e-mail pazarlama kapsamında yapılan bu gönderilerde verim oranı bazı sebeplere bağlı olarak düşmektedir. Başlıca sebepleri maddeler halinde değerlendirip oyunun kurallarını tekrar gözden geçirerek toplu mail gönderim başarısını artırabilirsiniz.

10 Adımda Başarılı E-Mail Pazarlama

1# Kurallar

E-mail pazarlamanın nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırmak, toplu mail gönderimlerinde geri dönüşüm oranınızı artıracaktır. Bu sayede olası hatalar azalacak ve daha yüksek oranda inbox ulaşımı sağlanacaktır. Kısaca, kaliteli gönderim alt yapısına sahip bir mailing firması, etkili bir mail konusu, güncel ve temiz bir hedef kitle listesi, kaliteli ve göze hoş gelen bir e-bülten tasarımı şeklinde bu 4 madde için emek sarf edildiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır.

2# Strateji

Bir kez toplu mail gönderelim, sonuçlarına göre devam ederiz” gibi tek seferlik bi anlayış işletmelere bir verim sağlamamaktadır. Bunun için ürün ve hizmet durumunuza göre hedef kitlenizi hangi zaman aralıklarında bilgilendirmeniz gerektiğini en baştan ön görüp bu doğrultuda bir strateji ile toplu mail gönderimlerine başlarsanız daha kalıcı etki yaratacaktır. Bunun sebebi, müşteri satın alma ve kampanyanıza cevap verme alışkanlıklarının zaman içerisinde değişiklik göstermesidir. Şu an ürününüzü almaya hazır olmayan kişiler daha sonra farklı bir emailinize olumlu cevap verebilirler.

3# Organik mail datası

Daha yararlı içerikler üreterek ve çeşitli indirim, fırsat kampanyaları düzenleyerek kendi müşteri listenizi oluşturabilirsiniz. Toplu mail listesi nasıl oluşturulur?

Listelerinizi oluştururken farklı kategorilere (ülke, şehir, cinsiyet, yaş grubu, departman vb) ayırarak segmentasyon yapabilirsiniz. Mail kişilerinizi veritabanınıza kaydederken ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, il, ilçe gibi ne kadar çok detay elde edebilirseniz daha sonraki kampanyalarda işiniz kolay olacaktır. İşletmenizi tanıyan kişilerden oluşan bir email datanız olursa email açılma ve tıklanma oranları yüksek, abonelikten ayrılma oranları düşük olacaktır.

Çeşitli sitelerden satın alınmış sektörel mail adresleri ile yapılacak toplu mail gönderimleri hem yasal olmayacak hem de geri dönüşü çok düşük olacaktır.

4# Pazarlama listesi

Toplu mail gönderim listelerinizi il, ilçe, sektör ve işletme bazında gruplara ayırabilirsiniz. Bu sayede her listeye özelleştirilmiş kampanyalar düzenleyerek başarı oranınızı yükseltebilirsiniz. Özelleştirilmiş ve nokta atışı düzenlenmiş mail gönderimleri genel yapılan mail gönderimlerine göre daha etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

5# Kişiselleştirme

Kişiye özel gönderimler sonucu e-mail açılma ve satışla sonuçlanma oranı daha yüksektir. Email konu bölümünde veya mail başlangıcında ad veya soyadımızı gördüğümüz emailleri açmama şansımız yoktur.

toplu mail gönderme

6# Mailing tasarımı

Aslında en önemli kısım burası. Kaliteli e-mail tasarımı, ürün ve hizmetlerinizin satılmasında en etkili unsurdur. Mailinizi açan kullanıcı tasarımı ve kampanya içeriğinde sunulan teklifi beğendiği takdirde sizinle mutlaka iletişime geçecektir. Etkili bir email tasarımı kurumsal kimliği en iyi şekilde yansıtmalıdır. Firma logonuz, kurumsal renk tonlarınız, font seçimleri, görsel tercihleri, görsellere veya butonlara verilecek web sayfası linkleri hepsi bir bütün olarak düşünülmelidir.

7# Zamanlama

Hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmak da çok önemli. Bazı işletmeler email kayıt formlarında “size hangi zamanlarda e-mail göndermemizi istersiniz?” şeklinde seçeneği müşterilerine bırakmaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre, en etkili zaman diliminin sabah 9-11 ve öğleden sonra 14-16 olduğu ön plana çıkarılmıştır. Düşünüldüğünde, sabahları mesai başlangıçlarında çalışanlar mutlaka emaillerini gözden geçirirler. Öğleden sonra ise en aktif zamanlarda gönderi yapmak etkili olacaktır.

Hafta bazında ele alırsak, email açılma oranlarının en çok haftanın ilk günü pazartesi olduğu görülmektedir. Hafta sonuna doğru açılma ve tepki verme eğrisi düşmektedir.

8# Abonelik iptal linki (Unsubscribe)

Başarılı bir e-mail pazarlama çalışmasının olmazsa olmazı “Unsubscribe” yani Listeden ayrılma linkidir. Müşterileriniz size mail adreslerini istekli olarak vermişlerdir ancak daha sonra email alımını durdurmak isteyebilirler. Bu durumda, aktif çalışan ve kullanıcının otomatik olarak listeden ayrılmasına izin veren sistemler kullanmanız yerinde olacaktır. 6563 sayılı e-ticaret iletişimi ve 6698 Kişisel Verileri Koruma kanunlarına göre tüm mailing tasarımlarının altında listeden ayrılma linkini eklemek zorunludur.

9# Detaylı raporlama

En iyi pazarlama, ölçülebilen pazarlamadır. Toplu email gönderimlerinin ardından mail kaç alıcıya ulaştı?, alıcılar hangi cihazdan emailleri okudu? e-bülten üzerinde hangi linkler daha fazla tıklama aldı? abonelikten kimler ayrıldı? gibi belli başlı raporlama verilerini takip ederek sonraki kampanyalarınızı revize edebilirsiniz.

10# Süreklilik

Hedef kitlenize zaman zaman  “Buradayız!” mesajı vermek gerekebilir. Müşterinizin farklı bir ürününüze ihtiyacı olabilir. Hiç ummadığı anda sizden alacağı bir email ile sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Gönderim sıklıkları konusunda bazı çelişkiler olsa da tavsiyemiz haftada 1-3, ayda 4-10 gönderim yapabilirsiniz. Tabi bu durum hizmetinizin türü ve sektöre göre değişecektir. Bazı durumlarda toplu emaillerin her gün hatta günde birkaç defa da gönderilmesi gerekebilir.

 

10 Adımda başarılı e-mail pazarlama

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

dijital pazarlama
e-bülteni

Son yazılar

toplu mail gönderme mailgraf
Menü